Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 16 października 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
SEN, 1985
Nr:
30956
Technika:
akryl, płótno
Wymiary:
61 cm x 73.5 cm
Cena wywoławcza:
250 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: JK [monogram wiązany]

sygn. na dolnej listwie krosna: JACEK KOWALSKI | „SEN“ 1985 | AKRYL

 

Pochodzenie:

Od lat 80. XX w. do 2022 kolekcja prywatna, Francja, Paryż.

 

Obraz wystawiany i reprodukowany:

Magiczne światy. Malarstwo Jacka Yerki, Dom Aukcyjny Agra-Art, Warszawa 5 VII – 3 IX 2022, poz. kat. 4, s. 18, il. barwna.

 

 

Obraz „Sen“ powstał w dość przygnębiającym okresie połowy lat 80-tych; skończyłem współpracę z jedną galerią, nie miałem pomysłu co dalej.

Mieszkaliśmy wówczas na wsi pod Bydgoszczą z trójką małych dzieci, dwoma psami, dwoma kotami i kulawą kaczką Oktawią, która była moim najwierniejszym kibicem podczas malowania.

Poważnie się zastanawiałem, czy nie zostać rolnikiem (zrobiłem nawet kurs i mam uprawnienia), gdyż nie wiedziałem, gdzie szukać nabywców do moich, wciąż malowanych, obrazów – i nagle cud! zamówienie z Francji!

Odżyłem jako artysta – ktoś tam w świecie mnie potrzebuje! – i już nie musiałem myśleć o uprawie warzyw albo hodowli drobiu.

W obraz włożyłem wszystkie siły i ówczesne umiejętności; jak to czasem bywa, jedno zamówienie przyciągnęło następne,...

więcej

Jacek Yerka:

Jacek Yerka (Toruń 1952, mieszka koło Torunia) ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979, międzynarodowych biennale w Lahti i Warszawie i in. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. "Mind Fields". To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus International" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka". W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty. Wystawia w kraju i za granicą (w Niemczech, Francji, USA i in.), będąc cenionym reprezentantem nurtu sztuki fantastycznej. Współpracował przy produkcji amerykańskiego filmu pt. "Strawberry Fields", gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-10-16 164 250 000 zł - N/A PLN USD EUR