Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 11 grudnia 2022

Bożenna Biskupska, FIGURA KROCZĄCA Z PUDEŁKIEM, 2008
  • Widok pod innym kątem.

  • Widok pod innym kątem.

  • Fotografia spodu podstawy.

  • Fragment tyłu szaty z literą B osadzoną na strzałce.


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
FIGURA KROCZĄCA Z PUDEŁKIEM, 2008
Nr:
30134
Technika:
brąz
Wymiary:
42 cm x 8 cm
Cena wywoławcza:
15 000 zł
Cena uzyskana:
15 000 zł

IInformacje o dziele:

brąz (odlew metodą wosku traconego w jednym egzemplarzu), 42 x 8 x 17 cm


sygn. na szacie z tyłu rzeźby literą B osadzoną na strzałce wertykalnej

sygn. na spodzie podstawy flamastrem: Biskupska | 2008 | 1/1, obok monogram B ze strzałką

 

 

 

Figura krocząca należy do cyklu rzeźb, które artystka tworzy od 1993 roku. Istotą rzeźby jest pudełko symbolizujące wiele znaczeń – doświadczenia, pragnienia, wartości, niewiadomą w zależności od odczuć oglądającego. Jako prostopadłościan jest formą abstrakcyjną, przechowuje jednak skrywaną tajemnicę. Tworzy swój autonomiczny świat, którego cechą jest również przywiązanie do ekspresji – stąd jego ścisły związek z figurą kroczącą. Niedopowiedzenia, tajemniczość zawarte w prostopadłościanie (pudełku) kierują widza na drogę pełnej symboliki zadumy. Postać ekspresyjnie zdąża w przestrzeń, pojawia się poczucie czasu ku nieokreślonej przyszłości. Od lat 90. w twórczości artystki motyw ten nieustannie występuje w rysunkach, obrazach, rzeźbach ale również w wielkoformatowych realizacjach, m.in. Wytyczanie obrazu 0-1.

 

Bożenna Biskupska:

Bożenna Biskupska (ur. Warszawa 1952) - artystka działająca na polu malarstwa, rzeźby, instalacji. W 1970 roku ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Studiowała malarstwo w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1972 - 1976, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Dominika. Już w trakcie studiów interesowały ją różne techniki artystyczne, które wykorzystywała w swojej twórczości: od fotografii, geometrycznych prac z metalu, malarstwa w pracowni prof. T. Dominika, form tkackich w pracowni prof. Z. Gostomskiego do prac na papierze w pracowni prof. R. Owidzkiego.

Wystawiała swoje prace w całej Polsce oraz za granicą m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji (1984), na XIV Międzynarodowym Biennale Małych Rzeźb w Brązie w Padwie (1986), na A Women’s View w Waszyngtonie (World Bank 1995), Nord Artw Budesdorf (2000), Forma i Kolor w Chicago (Forum+ Gallery 2003), Art First w Bolonii (2006) czy na SIEGesIKONen/Icons of Victory – transFORM w Berlinie (2009). Otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Biennale Miniatury Tkackiej (1982 r. Savaria Museum, Węgry) oraz nagrodę I stopnia im. Stanisława Wyspiańskiego za malarstwo i rzeźbę w 1984, w tym samym roku została laureatką stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2004 wraz z Zygmuntem Rytką założyła Fundację Sztuki Współczesnej In Situ, działająca głównie na terenie Warszawy oraz w Sokołowsku.

Dorobek artystyczny Biskupskiej odzwierciedla drogę jej formalnych poszukiwań, od sztuki figuratywnej, abstrakcję po stworzenie indywidualnego języka artystycznej wypowiedzi w Wytyczaniu obrazu. W osobistym alfabecie dominuje linia, znak i ślad. Artystka eksperymentuje z różnymi technikami łącząc m.in. malarstwo i performance, a także z materią rzeźbiarsko-malarską wykorzystując m.in. beton, mączkę marmurową, folię negatywową czy olej lniany.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-03-20 126 16 000 zł - N/A PLN USD EUR
2022-12-11 139 15 000 zł 15 000 zł N/A PLN USD EUR