Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 11 grudnia 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
NOC NA DZIAŁCE, 2022
Nr:
31154
Technika:
akryl, płótno
Wymiary:
81 cm x 70 cm
Cena wywoławcza:
200 000 zł
Cena uzyskana:
245 000 zł

Informacje o dziele:

sygn. p.d.: YERKA 22

sygn. na odwr. na dolnej listwie krosna: AKRYL 2022 JACEK YERKA >> NOC NA DZIAŁCE <<

 

Całe moje dzieciństwo i dorosłość ocierałem się o podmiejskie działki pełne tajemniczych roślin, pomysłowej mikroarchitektury i nieodzownych żeliwnych wanien na wodę. Zazdrościłem mieszkańcom i użytkownikom tych ogródków; za osłoną krzewów i żywopłotów toczyło się inne, tajemnicze, lepsze życie. Los chciał, że w głodnych latach 80-tych, zostaliśmy zaproszeni przez moją teściową, do spędzenia całych wakacji w jej mieszkaniu w Grudziądzu, w starej kamienicy czynszowej. Jako że nie chciałem rezygnować z malowania, uciekałem z przepełnionego mieszkania do podmiejskiego ogródka działkowego, gdzie przy dużym zainteresowaniu ze strony much, os i komarów, stworzyłem zaimprowizowane atelier. Działka była nieduża, sztaluga plenerowa, a i tak nie mieściłem się na skrawkach wolnej, nieuprawionej przestrzeni. Czułem się tam tak klaustrofobicznie, że po kilku sesjach wróciłem do mieszkania, gdzie został mi przydzielony obszerny kąt pod oknem.

Natomiast ten obraz nie jest moim wspomnieniem, reminiscencją tego miejsca. Przyśnił się on mojej żonie, Majeczce – od czasu do czasu dzieli się ze mną swoimi najciekawszymi snami i łaskawie użycza praw autorskich do nich – i najważniejszy w tym jej sennym obrazie był duży, rudy lis na leżaku. Bez...

więcej

Jacek Yerka:

Jacek Yerka (Toruń 1952, mieszka koło Torunia) ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979, międzynarodowych biennale w Lahti i Warszawie i in. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. "Mind Fields". To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus International" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka". W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty. Wystawia w kraju i za granicą (w Niemczech, Francji, USA i in.), będąc cenionym reprezentantem nurtu sztuki fantastycznej. Współpracował przy produkcji amerykańskiego filmu pt. "Strawberry Fields", gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-12-11 165 200 000 zł 245 000 zł N/A PLN USD EUR