Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 11 grudnia 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PARYŻ NOCĄ, OK. 1892
Nr:
31067
Technika:
olej, tektura
Wymiary:
24.1 cm x 40.6 cm
Cena wywoławcza:
80 000 zł
Cena uzyskana:
158 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: Louis de Laveaux

 

Paryż nocą przedstawia ruchliwą ulicę, która mimo późnej pory przepełniona jest mocnymi, rozwibrowanymi kolorami. Malowany w typowy dla de Laveaux sposób – śmiałymi, acz delikatnymi pociągnięciami pędzla, z miejscami mocno impastowymi. W pejzażu tym uwagę malarza przykuły przede wszystkim światła ulicznych latarni i sklepowych witryn, które rozświetlają scenę z nocnego życia wielkiego, tłocznego miasta. Od 1892 roku artysta odszedł od przepełnionych powietrzem i światłem, widoków francuskiej stolicy. Pod wpływem przyjaciela – Aleksandra Gierymskiego – uległ fascynacji nocnym miastem. Jak pisała Aleksandra Melbechowska-Luty:

Lata spędzone w Paryżu były czasem „wybuchu” szczególnej pasji, jaka ogarnęła Ludwika de Laveaux. Coraz częściej nurtowało go pragnienie rozwiązania malarskich problemów nokturnu, uchwycenia i odtwarzania swoistych cech krajobrazu oglądanego nocą, zapasów blasku gasnącego dnia lub sztucznego światła latarni z głęboką ciemnością okrywającą miasto. Te same zagadnienia pociągały wówczas Aleksandra Gierymskiego, który poważniej zajął się nokturnami na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Ten rodzaj malarstwa sprawiał artystom niemałe trudności, bowiem obraz miasta widzianego w nocy ma osobliwy wyraz plastyczny. Sztuczne światło, które kładzie się na...

więcej

Ludwik De Laveaux:

Malarz; w latach 1884 - 1890 studiował u J. Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a w międzyczasie także w Akademii monachijskiej. W czasie studiów przyjaźnił się m.in. z W. Tetmajerem, W. Wodzinowskim, S. Radziejowskim. Po powrocie z Monachium często malował w Bronowicach, wyjeżdżał także do Zakopanego i w Tatry na studia plenerowe. Z końcem 1889 r. wyjechał do Paryża, gdzie zbliżył się z A. Gierymskim. Z Paryża kilka razy przyjeżdżał do kraju; w 1891 r. był w Bretanii. Trudne warunki materialne, z jakimi borykał się w Paryżu, przyspieszyły zapewne rozwój choroby płuc i przedwczesną śmierć artysty. W 1901 r. S. Wyspiański przypomniał postać malarza wprowadzając go do Wesela jako Widmo zmarłego narzeczonego Marysi.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-12-11 19 80 000 zł 158 000 zł N/A PLN USD EUR