Agra Art | Aukcje

Aukcja Internetowa Sztuki Współczesnej - 29 listopada 2022

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WIDOK MIEJSKI, KONIEC LAT 50. XX W.
Nr:
31194
Technika:
akwarela, gwasz, ołówek, karton
Wymiary:
24.6 cm x 17.6 cm
Cena wywoławcza:
6 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

na odwr. 2 stemple, wyżej prostokątny z napisem: NIKIFOR ARTYSTA | KRYNICA – WIEŚ, niżej okragły z postacią świętego i napisem w otoku: PAMIĄTKA Z KRYNICY NIKIFOR MALARZ

Obraz opisany i reprodukowany:
– Chris Sztyber, Mój drugi świat. My second World. Kolekcja Malarstwa Polskiego. Polish Painting Collection, s. 136, il. barwna.

Obraz jest oprawiony.

Nikifor Krynicki:

Nikifor (właściwie Epifaniusz Drowniak, od 1962 Nikifor Krynicki; Krynica ok. 1895 - Krynica 1968) - Łemek, znany malarz naiwny z Krynicy, samouk. Cierpiał na zaburzenia słuchu i mowy, nie uczył się nigdy w żadnej szkole, nie umiał pisać ani czytać. Jego prawdziwą pasją i sposobem na porozumienie ze światem było malarstwo. Malować zaczął wcześnie - najdawniejsze znane prace artysty pochodzą jeszcze sprzed roku 1920. Malował akwarelą, używając przy tym także ołówka. Wykorzystywał każdy dostępny kawałek papieru, okładki zeszytów, opakowaniach papierosów. Tworzył całe serie obrazków - wzruszająco naiwnych przedstawień architektury, pejzażu, postaci świętych, portretów. Swoje prace podpisywał często niezrozumiałymi ciągami „drukowanych“ liter i wyklejał do nich ramki z kolorowego papieru. Na jego twórczość zwrócono uwagę już w latach trzydziestych (kapiści), ale prawdziwe odkrycie fenomenu Nikifora nastąpiło dopiero po wojnie, kiedy otoczono go opieką i przyjęto do ZPAP. W roku 1962 otrzymał nazwisko Krynicki. Przekonany o ważności swej sztuki, używał też przydomku Matejko.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-11-29 23 6 000 zł - N/A PLN USD EUR