Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuka Wyobraźni - 2 lutego 2023

Łukasz Patelczyk, KOMPOZYCJA ABSTRAKCYJNA XIII, 2019
  • foto. Slag Gallery

  • foto. Slag Gallery

  • foto. Slag Gallery


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KOMPOZYCJA ABSTRAKCYJNA XIII, 2019
Nr:
31275
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
140 cm x 160 cm
Cena wywoławcza:
49 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. na odwr. na płótnie: ‘Kompozycja abstrakcyjna XIII’ | 2019 r. | Łukasz Patelczyk

 

Pochodzenie:

- Obraz zakupiony w galerii Slag w Nowym Jorku podczas wystawy indywidualnej artysty The Coexistence.

- Następnie w kolekcji prywatnej.

 

Obraz wystawiany:

- Lukasz Patelczyk – The Coexistence, Slag Gallery, Nowy Jork, USA, 29 X 2021 – 4 XII 2021.

 

Obrazy Łukasza Patelczyka zbudowane są na zasadzie kontrastu pomiędzy klasycznym malarstwem pejzażowym a abstrakcją. W zbiorze dzieł, który został zaprezentowany w 2021 roku na wystawie monograficznej The Coexistence w nowojorskiej Slag Gallery, artysta eksperymentuje z kompozycją, starając się uzyskać efekt patrzenia na krajobraz poprzez witraż. 


Wykorzystanie ograniczonej gamy kolorystycznej, połączenie widoku bezkresnej natury z nieprzedstawieniowym malarstwem, stopniowa gradacja barw wpływają na powstanie interesującej hybrydy. Jak wskazuje Karolina Majewska-Güde, strukturalna powtarzalność wydarzająca się w obrębie każdego obrazu jest wynikiem zestawienia dwóch kontrastujących elementów: pejzażu i kompozycji abstrakcyjnej; foto-realistycznego przedstawiania natury ze zdyscyplinowanym kształtem plamy. Obie powierzchnie są koncepcyjnie i warsztatowo domknięte....

więcej

Łukasz Patelczyk:

Łukasz Patelczyk (Wejherowo 1986 - mieszka w Warszawie i Bydgoszczy) - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom uzyskał w 2012 roku w pracowni prof. Teresy Miszkin oraz pracowni prof. Witosława Czerwonki. W malarstwie łączy ze sobą dwa porządki: pejzaż i abstrakcję geometryczną. Na malowane przez siebie krajobrazy nakłada figury geometryczne, czasem tylko kropki albo linie, które według artysty są świadectwem obecności człowieka, jego ingerencji w otoczenie. Kolekcjonerzy i krytycy sztuki doceniają wyobraźnię, konsekwencję i wysokiej klasy warsztat artysty. Patelczyk jest laureatem nagrody specjalnej konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2011 oraz Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 – nagroda redakcji „Notes Na 6 Tygodni”, zdobywcą pierwszego miejsca w Kompasie Młodej Sztuki 2020 ex aequo z Agatą Kus. Prace Łukasza Patelczyka znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-02-02 5 49 000 zł - N/A PLN USD EUR