Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuka Wyobraźni - 2 lutego 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ZEBRA
Nr:
31294
Technika:
olej, płyta
Wymiary:
121.6 cm x 121 cm
Cena wywoławcza:
15 000 zł
Cena uzyskana:
23 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. śr. d. na płycie: Macaya

Na odwr. na górnej listwie krosna pieczątka galerii Jorge Ricolea z Madrytu, powtórzona na środkowej listwie krosna.

W Bestiariuszu Miguela Macayi pojawiają się najrozmaitsze zwierzęta – od żaby aż po nosorożca – ale zebrę malarz portretuje wyjątkowo często. Kontrast między paskami tego zwierzęcia stanowi świetną okazję do malarskich eksperymentów, a Macaya jest mistrzem w zabawie światłocieniem. Pomiędzy płótnem, a odbiorcą odbywa się spektakl – artysta rzuca światło punktowo, by precyzyjnie poprowadzić wzrok patrzącego. Podkreśla to Marie-Claire Uberquoi, dziennikarka i krytyk sztuki hiszpańskiej: W dzisiejszym świecie sztuki Macaya to biały kruk, który szuka i znajduje inspiracje w zaciszu własnej pracowni i ponad wszystko kocha malarstwo. Nie ukrywa fascynacji hiszpańskimi mistrzami – Riberą, Solaną, czy Goyą. W wielu jego obrazach widać upodobanie do tenebryzmu, co przekłada się na niemal obsesyjny sposób używania czerni. Wszechobecny kolor [...] nadaje jego pracom tajemniczy wymiar, który tak bardzo intryguje widza. [miguelmacaya.com/en/textos]

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych...

więcej

Miguel Macaya:

Miguel Macaya (Santander 1964, mieszka i pracuje w Barcelonie) - hiszpański malarz i rzeźbiarz. Uzyskał dyplom z rysunku, malarstwa i rzeźby w 1982 roku.
Obrazy Macai wystawiane były m.in. w galeriach w Madrycie, Barcelonie, Paryżu, Marsylii i Amsterdamie, a także w Muzeum Miejskim w Beranga,  Fundacji Vila Casas w Barcelonie, Casa de Vacas w Madrycie.
Prace artysty charakteryzują się intensywną i mroczną ekspresją, kontrastowym operowaniem światłem. Częstym tematem obrazów artysta czyni zwierzęta, walki torreadorów. Można w nich rozpoznać wpływy malarstwa Francisco Goi.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-02-02 17 15 000 zł 23 000 zł N/A PLN USD EUR