Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuka Wyobraźni - 2 lutego 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
LABIRYNT MENTALNY, 2023
Nr:
31313
Technika:
pastel, papier
Wymiary:
50.5 cm x 60 cm
Cena wywoławcza:
15 000 zł
Cena uzyskana:
30 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: YERKA 23

 

Każdy obraz zaczyna się w mojej głowie. Czasem jest to wspomnienie zapachu, okruch sennego marzenia, zdanie w dawno przeczytanej książce. Jak tego nie przytrzymam, ucieknie, zniknie, zawieruszy się w meandrach pamięci i będę musiał, z nieporównywalnym z niczym innym wysiłkiem, odnajdywać, rekonstruować, przyciągać – nikły ślad obrazu, kształtu, przestrzeni.

Stoję na dziurawym pomoście wyobraźni i wypatruję właściwych kolorów, przedmiotów i napięć pomiędzy nimi. Labirynt jest nieskończony, pełen ślepych odnóg i przykrych niespodzianek.

Nagle właściwy element spada z bagiennego sufitu – jest! Pociąga za sobą następne, wszystko trafia na swoje miejsce – mogę zacząć szkicować...

Jacek Yerka

Jacek Yerka:

Jacek Yerka (Toruń 1952, mieszka koło Torunia) ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979, międzynarodowych biennale w Lahti i Warszawie i in. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. "Mind Fields". To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus International" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka". W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty. Wystawia w kraju i za granicą (w Niemczech, Francji, USA i in.), będąc cenionym reprezentantem nurtu sztuki fantastycznej. Współpracował przy produkcji amerykańskiego filmu pt. "Strawberry Fields", gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-02-02 42 15 000 zł 30 000 zł N/A PLN USD EUR