Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 19 marca 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET ALIZY LANGROT, [10–11] VIII 1939
Nr:
31425
Technika:
pastel, papier brązowy
Wymiary:
69.2 cm x 49 cm
Cena wywoławcza:
160 000 zł
Cena uzyskana:
190 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. u dołu: S.I. Witkiewicz NP4,5 + herb.; obok, po prawej: (T.B) / 1933 VIII

* do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczony podatek graniczny VAT 8% (zgodnie z §12 pkt. 2 Regulaminu).

 

Do obrazu jest dołączona ekspertyza dr Anny Żakiewicz z lutego 2023 r.

 

Od początku swojej działalności twórczej artysta zdradzał szczególne uzdolnienia w kierunku portretu, co z czasem, obok twórczości literackiej i filozofii, stało się jego głównym zajęciem, w którym osiągnął mistrzostwo. W 1925 r. Witkacy sformalizował tę działalność, zakładając Firmę Portretową „S.I. Witkiewicz“ i sformułował jej Regulamin, w którym podzielił wykonywane wizerunki na pięć typów oznaczonych kolejnymi literami od A do E, w zależności od przyjętej i uzgodnionej z klientem konwencji. Typ B był to rodzaj charakterystyczny, jednak bez cienia karykatury [...] nie wykluczający „ładności“ w portretach kobiecych. Stosunek do modela obiektywny.

Portret pani Alizy należy do typu B i w pełni realizuje powyższe założenia. Modelka przedstawiona jest realistycznie, z umiejętnym wydobyciem jej klasycznej urody, co możemy łatwo zauważyć, porównując jej portret z fotografią. Artysta powiększył jej błękitne oczy, pokreślił kształt i nieznacznie zmniejszył czerwone usta, powtórzył...

więcej

Stanisław Ignacy Witkiewicz:

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Warszawa 1885 - Jeziory na Wołyniu 1939) uczył się w domu pod kierunkiem ojca, Stanisława Witkiewicza. W 1903 zdał maturę we Lwowie. W 1904 zaczął podróżować, m.in. do Wiednia, Włoch, Monachium, Paryża, Londynu. W latach 1904-1910 odbywał studia w ASP w Krakowie u prof. Józefa Mehoffera, przerywane okresami nauki u Władysława Ślewińskiego. W 1914 wyjechał z ekspedycją Bronisława Malinowskiego do Australii, stamtąd zaś wprost do Petersburga, gdzie po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do wojska rosyjskiego. W Rosji był świadkiem rewolucji bolszewickiej. 

Po powrocie do kraju w 1918 został członkiem grupy „Formiści", z którą wystawiał w latach 1918-1922. W malarstwie tego okresu był najbliższy wcielenia w życie własnej teorii Czystej Formy, sformułowanej w czasie wojny (stosowała się ona również do dramatu). Obok Leona Chwistka był głównym teoretykiem ugrupowania. Po 1924 działał jako jednoosobowa „Firma Portretowa S. I. Witkiewicz’’ wykonująca portrety na zamówienie. Jednocześnie kontynuował twórczość literacką (dramaty, powieści) i filozoficzną, przede wszystkim zaś uprawiał spajającą wszystkie formy jego aktywności, docenioną dopiero u schyłku XX wieku „sztukę życia’’. Popełnił samobójstwo na początku II wojny światowej, nazajutrz po agresji sowieckiej na Polskę.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-03-19 56 160 000 zł 190 000 zł N/A PLN USD EUR