Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 19 marca 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
POETA II, 1974
Nr:
30420
Technika:
olej, płyta pilśniowa, collage
Wymiary:
38 cm x 34.5 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
30 000 zł

IInformacje o dziele:

PORTRET RYSZARDA MARKA GROŃSKIEGO
na odwr. na płycie naklejona nalepka wypełniona flamastrem: POETA II / olej, pilśń. 24 x 24 cm / | Jerzy Duda-Gracz. 1974. | Katowice ul. Grabowa 5/14 | 40-172, na desce naklejonej na płytę napis oł.: DEP 30

 

Ryszard Marek Groński (1939-2018) – pisarz, poeta, publicysta, twórca tekstów piosenek i opowiadań dla dzieci – był znaczącą postacią polskiej sceny kabaretowej oraz autorem opracowań na temat jej historii. Współpracował z wieloma czasopismami, m.in. satyrycznymi „Szpilkami“. W latach 70. na ich łamach swoje prześmiewcze rysunki zamieszczał – zacieśniający wówczas związki z estradowym środowiskiem – Jerzy Duda Gracz. Znajomość malarza z takimi artystami jak Kazimierz Grześkowiak, Jonasz Kofta, Wojciech Młynarski oraz „tytułowy“ Ryszard Marek Groński – owocowała wykonywaniem licznych portretów. W prezentowanym przedstawieniu malarz skupił się nie tylko na oddaniu cech fizjonomicznych satyryka, ale także na atrybutach profesji. Ujęty w swobodnej pozie, uśmiechnięty młody mężczyzna siedzi we wnętrzu przypominającym rzemieślniczy warsztat. Techniczny charakter pomieszczenia podkreśla wtłoczony w obręb kompozycji zębaty mechanizm. Ta wyjątkowa, na poły symboliczna sceneria sprawia, że tytułowy poeta jawi się jako trafnie oceniający rzeczywistość fachowiec, którego...

więcej

Jerzy Duda Gracz:

Jerzy Duda Gracz (Częstochowa 1941 - Łagów 2004)- malarz, rysownik, scenograf, pedagog. Dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach otrzymał w 1968. W latach 1976-82 był wykładowcą tej uczelni, następnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładał również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (1992-2001). 

Jego malarstwo charakteryzuje się wirtuozerią warsztatową i dbałością o szczegóły. Uprawiał sztukę w szeroko pojętej konwencji realistycznej z dominującą deformacją postaci i groteską. Tworzył świat o demaskatorskim charakterze, posługując się językiem publicystyki i alegorii. Jest autorem kilku większych realizacji m.in. plafonu „Przemienienia” w kościele w Toporowie (1995) oraz cykli „Golgota Jasnogórska“ w klasztorze OO Paulinów w Częstochowie (2000/2001).
Artysta ma w swoim dorobku ponad 180 wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą (m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Florencji, Düsseldorfie, Chicago, New Delhi, Monachium, Nowym Jorku i in.). Uczestniczył w około 300 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej. Reprezentował Polskę m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984, na XX i XXI Światowych Targach Sztuki w Kolonii w 1986 i 1987 oraz na EXPO ’92 w Sewilli.
Obrazy Jerzego Dudy Gracza znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius w Krakowie, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, w zbiorach sztuki na Jasnej Górze w Częstochowie i w innych muzeach okręgowych i miejskich oraz w kolekcjach prywatnych, m.in. W. Ochmana i W. Fibaka; za granicą - w zbiorach Uffizi we Florencji, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Miejskim w Gandawie, w Fundacji „BAWAG“ w Wiedniu i Kolekcji Watykańskiej oraz w galeriach i kolekcjach Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Meksyku, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Węgrzech.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2022-06-26 105 30 000 zł - N/A PLN USD EUR
2023-03-19 115 30 000 zł 30 000 zł N/A PLN USD EUR