Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 19 marca 2023

[ status: dostępny w Galerii ]
Tytuł:
CZŁOWIEK NA SCHODACH. DUBROWNIK, 1973
Nr:
31538
Technika:
fotografia czarno-biała, papier
Wymiary:
20 cm x 30.5 cm
Cena w galerii:
3 200 zł

IInformacje o dziele:

20 x 30,5 cm - wym. kadru fotografii

sygn. tuszem pod kadrem l.: Człowiek na schodach | Dubrownik 1973, p.: EwaRubinstein

 

Zdjęcie schodów w Dubrowniku zostało wykonane przez autorkę w 1973 roku podczas jednego z kilku dni, gdy przebywała tam służbowo. Otóż w 1970 roku przyjęła zlecenie z firmy „American Express” na wykonanie w różnych krajach świata serii zdjęć do ich „Annual Reports”; zdjęcia miały być dla zarządu banku (biura firmy etc.) i zdjęcia bardziej turystyczne, pejzażowe. Podróż w wyznaczone miejsca dookoła świata pokonała w 23 dni. Gdy w 1973 roku była z indywidualną podróżą artystyczną we Włoszech „American Express” jakoś się dowiedział o tym, zadzwonili i zapytali, czy nie pojechałaby do Dubrownika w Jugosławii, by zrobić tam zdjęcia dla nich:

– „Oczywiście że tak! – pomyślałam, nigdy tam nie byłam, ale wiedziałam, że jest to piękne miejsce, bez samochodów jak Wenecja. I oczywiście tak było: piękne, różowe miasto, nieduże, można było łatwo pochodzić pieszo więc nosiłam cztery aparaty fotograficzne, żeby móc robić różne zdjęcia, tak dla nich potrzebne do zlecenia, ale także dla siebie”.

Jeżeli chodzi o zdjęcie schodów. Autorka wspomina, że widziała światło na tych schodach, wiedziała, że nie będzie trwało zbyt długo. Ale czekała,...

więcej

Eva Rubinstein:

Córka wybitnego pianisty Artura Rubinsteina i Anieli z Młynarskich. Do 1939 rodzina mieszkała w Paryżu, potem wyjechała do USA, gdzie Eva kontynuowała studia baletowe. Występowała jako tancerka i aktorka na scenach Broadwayu. Po latach poświęconych życiu rodzinnemu, w 1968 zajęła się fotografią. Początkowo traktowała ją komercyjnie, z czasem poświęciła się twórczości artystycznej, w której osiągnęła znaczące sukcesy. Miała wiele wystaw w galeriach całego świata, opublikowała kilka albumów, wśród nich poświęcony rodzinnemu miastu ojca: „Łódź. Brief Encounters” (1998). Należy do najbardziej znanych i cenionych fotografików współczesnych.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-03-19 160 2 500 zł - N/A PLN USD EUR