Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuka Wyobraźni - 11 maja 2023

[ status: dostępny w Galerii ]
Tytuł:
PRADOLINA, 2023
Nr:
31714
Technika:
akryl, płótno
Wymiary:
70 cm x 81 cm
Cena w galerii:
260 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: YERKA 23
sygn. na odwrocie na krośnie l.d.: JACEK YERKA >>PRADOLINA<< | AKRYL 2023

Nazwałem tak miejsce, do którego tęsknię. Jest tuż za zakrętem, za rogiem, za najbliższym wzgórzem. Oaza ciszy i spokoju, dolina w lesie albo parku, ograniczona kolejowym nasypem, kamienicami lub naturalną wyniosłością terenu. Jest tam cicho, nie wieje wiatr, nie płynie czas. Pradoliną na obrazie można nieskończenie długo wędrować i nigdy nie czuć się zmęczonym.

Trafiałem na takie miejsca kilka razy w życiu.

Teraz też pokonuję regularnie samochodem trasę obok jednej z niewielu już takich pradolin: rachityczny sosnowy lasek, położony w głębokiej kotlinie, pomiędzy wysokim nasypem kolejowym, a lokalną, nierówną i krętą szosą – nic nadzwyczajnego, ani godnego uwagi – ot, przypadkowa depresja terenu. Za każdym jednak razem, przejeżdżając, chciałbym się tam zatrzymać, osiedlić i zostać w mojej pradolinie na zawsze.

Jacek Yerka

Jacek Yerka:

Jacek Yerka (Toruń 1952, mieszka koło Torunia) ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979, międzynarodowych biennale w Lahti i Warszawie i in. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. "Mind Fields". To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus International" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka". W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty. Wystawia w kraju i za granicą (w Niemczech, Francji, USA i in.), będąc cenionym reprezentantem nurtu sztuki fantastycznej. Współpracował przy produkcji amerykańskiego filmu pt. "Strawberry Fields", gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-05-11 45 190 000 zł - N/A PLN USD EUR