Agra Art | Aukcje

Aukcja Internetowa Sztuki Współczesnej - 18 kwietnia 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PRZEJAŻDŻKA DWUKÓŁKĄ
Nr:
31666
Technika:
gwasz, papier
Wymiary:
33 cm x 47.5 cm
Cena wywoławcza:
6 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

33 x 47,5 cm (w świetle passe-partout)

sygn. p.d.: Frączek

Obraz jest oprawiony.

Franciszek Frączek:

Franciszek Frączek (Żołynia 1908 - Krzemienica 2006) pseudonim artystyczny Słońcesław z Żołyni - malarz i grafik. Po ukończeniu gimnazjum w Łańcucie rozpoczął studia na krakowskiej ASP w pracowniach Władysława Jarockiego i Xawerego Dunikowskiego. Pod wpływem Stanisława Szukalskiego wstąpił do „Szczepu Rogate Serce”, za co w 1929 roku został relegowany z uczelni. Wraz z członkami tej grupy artystycznej wystawiał w najważniejszych miastach Polski oraz Chicago. Do śmierci realizował program „Rogatego Serca” polegający na poszukiwaniu polskiego stylu w sztuce. Ze wszystkich uczniów Szukalskiego był najbardziej konsekwentny i najdalej poszedł w realizacji założonych przez niego haseł.

Zajmował się malarstwem i rysunkiem. W czasie wojny organizował tajne nauczanie oraz współdziałał z ruchem oporu AK i BCh. Po wyzwoleniu brał udział w licznych wystawach środowiskowych i ogólnopolskich. Swą twórczość prezentował m.in. w warszawskiej Zachęcie oraz w krakowskim Pałacu Sztuki.

Oprócz twórczości artystycznej zajmował się również etnografią. Zebrał i opracował zbiór legend, związanych z ziemią łańcucką. Był prezesem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Łańcucie, a także współtwórcą grupy artystycznej „Ziemia”.

 

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-04-18 16 6 000 zł - N/A PLN USD EUR