Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 18 czerwca 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
OMNEM CANTUM, 1970
Nr:
31832
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
27 cm x 27 cm
Cena wywoławcza:
12 000 zł
Cena uzyskana:
13 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. w centralnej części kompozycji: Zbigniew Makowski | 1970-1977

sygn. na odwr. na płótnie: Zbigniew | Makowski | 1970 | „OMNEM CANTUM“

na p. listwie krosna oł.: 27 x 27

 

Zbigniew Makowski przez lata budował w swoim malarstwie własną kosmogonię, w której dopatrywano się bogatej symboliki. W jego wczesnej twórczości kompozycje układów linii poziomych, pionowych i kolistych, zawierały już znaki, litery i słowa. Około 1970 obrazy Makowskiego miały szczególne zagęszczenie form dekoracyjnych, które następnie artysta zamieniał stopniowo na formy umiejscowione na neutralnym tle lub w wyobrażonym przez siebie pejzażu. Pojawiały się labirynty, uchylone furtki, fragmentaryczne konstrukcje. Na początku lat siedemdziesiątych, nastąpiło w obrazach Makowskiego pogłębienie trójwymiarowości form oraz realności pejzażu i przestrzeni. Naturalistyczne przedstawienia zaczęły sąsiadować z formami abstrakcyjnymi.

Analizując dzieła Zbigniewa Makowskiego, krytycy wiele pisali o warstwie symbolicznej jego obrazów, próbując je interpretować i znajdować klucze do tych kompozycji. Sam artysta, w jednej ze swoich wypowiedzi, wskazywał jednak na inne motywacje, istotne dla niego w czasie tworzenia obrazów: Po prostu chciałbym wprawić człowieka oglądającego mój obraz w stan ekstazy, poruszenia...

więcej

Zbigniew Makowski:

Zbigniew Makowski  (Warszawa 31 I 1930 - Warszawa 19 VIII 2019) studiował w ASP w Warszawie w latach 1950-1956, dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Tomorowicza. Początkowo skłaniał się ku surrealizmowi - podczas pobytu w Paryżu w 1962 zetknął się z André Bretonem i międzynarodowym ruchem Phases. Jednak decydujący wpływ na wyraz jego sztuki wywarły pozamalarskie zainteresowania, jakim się oddaje. Jest literatem, poetą, erudytą, zwłaszcza zaś znawcą szerokiego spektrum filozofii i wiedzy tajemnej wielu kultur. Znawstwo to wykorzystuje w swoich pracach malarskich, rysunkowych, a także w unikatowych książkach, które własnoręcznie wykonuje na specjalnie preparowanych papierach. W swych pracach nawarstwia symbole, cytaty i znaczenia w nieczytelny, zdawałoby się, chaos. Wypada jednak wierzyć krytykom, którzy twierdzą, iż prace Makowskiego otwierają przed cierpliwym i intelektualnie przygotowanym „czytelnikiem“ świat swoistej narracji. Sam artysta zaś zwraca uwagę na „permutacyjną“ strukturę swych prac, w których rozmaite cytaty i odniesienia kulturowe przeplatają się z jego prywatną ikonografią. Tak czy inaczej, z pewnością w pracach Makowskiego da się wyróżnić pewien „alfabet“ wizualno-symboliczny, którego elementy pojawiają się w nich stale w różnych konfiguracjach. Należą doń np. takie wizerunki, jak klucz, drabina, studnia, mandala, kielich itp. Otaczają je napisy, często łacińskie, a także pojedyncze cyfry, litery, ornamenty. Określił je ktoś jako rebusy o wielkiej urodzie, które można odczytywać, można też kontemplować. Od roku 1982 artysta przestał wystawiać, ale nie tworzyć. Powstają wówczas prace będące rodzajem nowoczesnego notatnika, rozpoczętego jeszcze w latach 60., do którego artysta powraca z nowymi przemyśleniami. Artysta jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Krytyki Artystycznej im. Norwida (1973) i Nagrody im. Jana Cybisa (1992). Jego wielka kompozycja "Mirabilitas secundum diversos modos exire potest a rebus" (1973-1980) zdobi genewską siedzibę ONZ jako dar rządu polskiego.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-06-18 127 12 000 zł 13 000 zł N/A PLN USD EUR