Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuka Wyobraźni - 21 września 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
JAKIN-BOAZ, 1988
Nr:
31983
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
38.5 cm x 55 cm
Cena wywoławcza:
8 000 zł
Cena uzyskana:
16 000 zł

IInformacje o dziele:

JAKIN-BOAZ DWA FILARY PRZED ŚWIĄTYNIĄ SALOMONA, 1988  

sygn. na odwr. na płótnie: flamastrem l.: HENRYK WANIEK | NOV. 1988 | JAKIN-BOAZ [w ramce] | I.E. TWO PILLARS | OUTSIDE SALOMOS | TEMPLE., 
p.d.: HENRYK WANIEK | [adres], l.g. pieczątka wywozowa, nalepka z numerem 9004 | 550 x 380, na g. listwie krosna napisy oł., flamastrem: 7

 

Pochodzenie:
– Zakupiony w latach 90. XX wieku w Państwowym Przedsiębiorstwie DESA w Warszawie do Muzeum Sztuki Europejskiej w Osace w Japonii.

– Po zamknięciu muzeum, prywatna kolekcja w Azji.

 

* do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczony podatek graniczny VAT 8% (zgodnie z §12 pkt. 2 Regulaminu)

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

Henryk Waniek:

Henryk Waniek (ur. Oświęcim 4 III 1942, mieszka w Warszawie) studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach - filii ASP w Krakowie, dyplom uzyskał w 1970. Jeszcze na studiach związał się z malarzami o orientacji fantastyczno-magicznej, Barbarą i Henrykiem "Fantazosem" Ziembickimi. Następnie przystąpił do grupy Oneiron (m.in. Andrzej Urbanowicz, Urszula Broll, filmowiec Antoni Halor), która jako bodaj pierwsza w Polsce w pokoleniu kontrkultury wysuwała program integracji sztuki z filozofią Wschodu oraz próbowała penetrować i artystycznie wykorzystywać tzw. odmienne stany świadomości. Twórczość Wańka oparta jest na nienagannym warsztacie malarza-realisty oraz na erudycji eksploratora przeszłości, wiedzy tajemnej, symboliki liczb itd. Nieobca jest też artyście spuścizna literacka, zwłaszcza jej wątki fantastyczne i wizjonerskie. Są to wszakże tylko ramy dla jego czysto artystycznej wyobraźni i wrażliwości, z jaką tworzy wyimaginowane przestrzenie swych krajobrazów - panoramicznych i kosmicznych pustaci oraz pejzaży swoiście „ucywilizowanych“, zabudowanych, nigdy jednak nie zaludnionych sensu stricto. Artysta obok malarstwa zajmuje się scenografią teatralną i filmową, plakatem, a także eseistyką i krytyką artystyczną. Publikuje w czasopismach, wydał też zbiory swych tekstów w edycjach książkowych.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-09-21 14 8 000 zł 16 000 zł N/A PLN USD EUR