Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuka Wyobraźni - 21 września 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
SPRAWA NA WIECZORNYM ZAMKU, 1988
Nr:
31984
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
46.2 cm x 71 cm
Cena wywoławcza:
9 000 zł
Cena uzyskana:
16 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. na odwr. na płótnie śr.: HENRYK WANIEK | APR. 1988 | SPRAWA NA WIECZORNYM ZAMKU [w ramce] AN AFFAIR ON ABENDBURG, p.g.: pieczątka wywozowa, l.g.: nalepka z nr 9005 | 710 x 462, na g. listwie krosna flamastrem: 8


Pochodzenie:

– Zakupiony w latach 90. XX wieku w Państwowym Przedsiębiorstwie DESA w Warszawie do Muzeum Sztuki Europejskiej w Osace w Japonii.
– Po zamknięciu muzeum, prywatna kolekcja w Azji.

 

Pozornie klasycystyczne, rozległe pejzaże Henryka Wańka zawierają w sobie bogatą symbolikę. Artysta daje w ten sposób wyraz swojej fascynacji światem – teatrem praw naturalnych i sztucznych. Zapytany o ciągłe, malarskie próby interpretowania rzeczywistości, podczas wywiadu z Elżbietą Dzikowską podkreśla konieczność ich podejmowania: Nie mogę jednak powiedzieć, że znam świat i wiem o nim coś pewnego. Ustawiczna niespodzianka, jaką on dla mnie jest, stawia jego interpretację pod znakiem zapytania. (Elżbieta Dzikowska, Polacy w sztuce świata. 50 wybitnych artystów sztuki współczesnej / Polish Artists on the world arts scene. 50 outstanding contemporary artists, Rosikon press, Warszawa 2001)

 

* do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczony podatek graniczny VAT 8% (zgodnie z §12 pkt. 2 Regulaminu)

więcej

Henryk Waniek:

Henryk Waniek (ur. Oświęcim 4 III 1942, mieszka w Warszawie) studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach - filii ASP w Krakowie, dyplom uzyskał w 1970. Jeszcze na studiach związał się z malarzami o orientacji fantastyczno-magicznej, Barbarą i Henrykiem "Fantazosem" Ziembickimi. Następnie przystąpił do grupy Oneiron (m.in. Andrzej Urbanowicz, Urszula Broll, filmowiec Antoni Halor), która jako bodaj pierwsza w Polsce w pokoleniu kontrkultury wysuwała program integracji sztuki z filozofią Wschodu oraz próbowała penetrować i artystycznie wykorzystywać tzw. odmienne stany świadomości. Twórczość Wańka oparta jest na nienagannym warsztacie malarza-realisty oraz na erudycji eksploratora przeszłości, wiedzy tajemnej, symboliki liczb itd. Nieobca jest też artyście spuścizna literacka, zwłaszcza jej wątki fantastyczne i wizjonerskie. Są to wszakże tylko ramy dla jego czysto artystycznej wyobraźni i wrażliwości, z jaką tworzy wyimaginowane przestrzenie swych krajobrazów - panoramicznych i kosmicznych pustaci oraz pejzaży swoiście „ucywilizowanych“, zabudowanych, nigdy jednak nie zaludnionych sensu stricto. Artysta obok malarstwa zajmuje się scenografią teatralną i filmową, plakatem, a także eseistyką i krytyką artystyczną. Publikuje w czasopismach, wydał też zbiory swych tekstów w edycjach książkowych.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-09-21 15 9 000 zł 16 000 zł N/A PLN USD EUR