Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 22 października 2023

Alfred Wierusz-Kowalski, W CZASIE POLOWANIA, OK. 1880
  • Obraz w galerii


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
W CZASIE POLOWANIA, OK. 1880
Nr:
32059
Technika:
olej, deska
Wymiary:
30.8 cm x 40.1 cm
Cena wywoławcza:
600 000 zł
Cena uzyskana:
650 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: Wierusz-Kowalski

na odwrocie p.g. pieczęć: 36; l.g. nalepka konserwatora w New Jersey

 

Prezentowane Polowanie... możemy datować na okres od 1873 do 1881 roku. W 1873 Wierusz-Kowalski wyjechał na studia do Monachium, gdzie uległ fascynacji twórczością Maksymiliana Gierymskiego, który w 1870 roku podjął tematykę polowań w strojach rokokowych. Sztuka Gierymskiego wywarła znaczący wpływ również na innych młodych malarzy polskiej kolonii w Monachium, w tym na Jana Chełmińskiego czy Antoniego Piotrowskiego.

We wczesnych latach swego pobytu w Monachium Alfred Wierusz-Kowalski często malował sceny konnych polowań z jeźdźcami w historycznych strojach i fryzowanych perukach. Kompozycje takie, przez monachijskich artystów popularnie zwane zopfami, cieszyły się wówczas znacznym powodzeniem, wychodząc naprzeciw modzie na wiek XVIII i zainteresowaniom ówczesnym malarstwem francuskim. Zopfy Wierusza-Kowalskiego - wyjazdy na polowania i konne przejażdżki po jesiennym lesie - wyróżniają się barwnością strojów jeźdźców i ciepłym kolorytem pejzażu malowanego w blaskach słońca lub w przytłumionym świetle jesiennego dnia.

Starannie przemyślana kompozycja tego obrazu - z barwnymi jeźdźcami w rzadkim, brzozowo-sosnowym zagajniku - prowadzi widza w głąb lasu, daje wrażenie pewnej swobodnej przypadkowości ujęcia. Uwagę zwraca też świetnie...

więcej

Alfred Wierusz-Kowalski:

Alfred Wierusz-Kowalski (Suwałki 1849 – Monachium 1915) - jeden z najwybitniejszych polskich malarzy tzw. szkoły monachijskiej był, obok Józefa Brandta i Władysława Czachórskiego, także najpopularniejszym z polskich artystów osiadłych i stale działających w Monachium. Zamieszkał tam w roku 1873, już po studiach w Warszawie i w Dreźnie. Przez rok uczył się jeszcze w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Alexandra Wagnera, a następnie przeniósł się do prywatnej pracowni Brandta. Uznanie krytyki i publiczności zdobył wcześnie; jego obrazy, odznaczane medalami na wystawach były rozchwytywane przez kolekcjonerów i niemieckich handlarzy. W roku 1890 został honorowym profesorem Akademii monachijskiej. Malował sceny rodzajowe i rodzajowo-historyczne z motywami jeźdźców, rycerzy, myśliwych, koni, wilków i śniegów. Po podróży do Afryki w roku 1903 podejmował też tematy orientalne. W polskich zbiorach muzealnych znalazło się stosunkowo niewiele prac artysty – jego obrazy sprzedawane głównie na rynku niemieckim w większej liczbie trafiały do kolekcji prywatnych, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Obecne często pojawiają się i na polskim rynku sztuki, zawsze budząc zainteresowanie kolekcjonerów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-10-22 8 600 000 zł 650 000 zł N/A PLN USD EUR