Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 22 października 2023

Stanisław Żukowski, RUCZAJ, 1932
  • Obraz w galerii


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
RUCZAJ, 1932
Nr:
32152
Technika:
olej, tektura
Wymiary:
48 cm x 48.3 cm
Cena wywoławcza:
160 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. l. d.: S. Żukowski

Na odwrocie autorski napis (ołówkiem): „Ruczaj“ c. 1000 zł | S. Żukowski | 1932 r (Białoruś); poniżej notatki ramiarskie; ponadto na dolnej listwie ramy nalepka aukcyjna.

 

Ruczaj jest znakomitym przykładem impresjonistycznego malarstwa Żukowskiego. Artysta, jak zawsze, przekazuje widzowi stan napotkanej natury wzbogacony o osobiste odczucia. Z łatwością oddaje promienie ciepłego, intensywnego słońca i spienioną wodę szemrzącego strumienia. Szybkimi, pełnymi swobody, pociągnięciami pędzla buduje scenę wewnątrz leśnych ostępów, a jej głównym bohaterem ustanawia ukryty pod pagórkiem strumyk. Jedynie malowana gwałtownymi, krótkimi pociągnięciami piana wyznacza nurt krystalicznie czystej wody. Wykorzystując czysty błękit nieba artysta umiejętne zbudował głębię wiosennego krajobrazu.

Ruczaj prezentuje charakterystyczną dla malarza ekspresyjność, a jednocześnie precyzję w konstruowaniu planów i przestrzeni świetlno-powietrznej. Swoistą cechą jego dzieł jest również nasycenie gamy kolorystycznej łączącej ciepłe i zimne odcienie. Artysta po mistrzowsku oddaje przepełniony powietrzem pejzaż skąpany w promieniach ciepłego słońca a spokój płynącej wody sprawia, że obraz przepełnia liryczna nuta. Żukowski w ten sposób dzieli się z widzem zachwytem nad otaczającą go naturą.

 

Stanisław...

więcej

Stanisław Żukowski:

(ЖУКОВСКИЙ Станислав Юлианович)

Stanisław Żukowski (Jędrychowice k. Grodna 1875 - Pruszków 1944) – malarz pejzażysta; w latach 1892-1901 studiował w Moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury, m.in u Siergieja Korowina, Abrama Archipowa i Isaaka Lewitana. Po studiach pozostał w Rosji. Od 1896 uczestniczył w wystawach Towarzystwa Pieriedwiżników; w roku 1907 otrzymał tytuł akademika. Od 1923 stale mieszkał w Warszawie, gdzie wielokrotnie wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Był przede wszystkim znakomitym pejzażystą; malował także wnętrza i rzadziej portrety. Jego obrazy, zawsze wysoko cenione, niejednokrotnie były odznaczane medalami na wystawach - m.in. w roku 1912 na międzynarodowej wystawie w Monachium nagrodzono złotym medalem Jesienny wieczór. Podczas pobytu w Rosji, artysta najczęściej podpisywał swoje prace cyrylicą, później alfabetem łacińskim. Wiele jego obrazów znajduje się w polskich zbiorach muzealnych oraz w muzeach Moskwy, Petersburga i Mińska. Katalog znanych dzieł artysty zawiera bogato ilustrowana monografia, autorstwa M.U.Goriełowa [Stanisław Julianowicz Żukowskij, Moskwa 1982]. 

 

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-10-22 38 160 000 zł - N/A PLN USD EUR