Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 22 października 2023

Vlastimil Hofman, HELENA Z KACZOREM, 1929
  • Obraz w galerii


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
HELENA Z KACZOREM, 1929
Nr:
32161
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
92.5 cm x 64.8 cm
Cena wywoławcza:
70 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygn. l.g. (na belce): Wlastimil Hofmann 1929

Na odwrocie autorska notatka (czarną farbą): Obraz ten był zakupiony przez | Helenę Fliszewską 1939 r. | Wlastimil Hofman

na górnej listwie krosna (ołówkiem): Obraz ten był zakupiony | przez Helenę Fliszewską 1938; na górnej, dolnej i lewej listwie krosna pieczęć składu przyborów malarskich ISKRA & KARMAŃSKI | KRAKÓW; poniżej pieczęć z numerem odnoszący się do wielkości podobrazia (odpowiednio): 64 i 92; na dolnej listwie krosna nalepka depozytowa Muzeum Okręgowego w Rzeszowie (druk): Vlastimil Hoffman. Dziewczyna z kaczką, olej, płótno, kolekcja prywatna, nr inw. | Dep. MRA 2046.

Dziewczynka sportretowana na obrazie to wspomniana przez malarza Helena Fliszewska (ur. 1907), jego krakowska modelka, przyjaciółka i kolekcjonerka jego obrazów. Żona artysty wspominała ją wraz z innymi dziećmi, które gościły w ich krakowskim domu przy ul. Spadzistej. Wspomnienie to opublikowała Bożena Danielska:

Nie, nigdy nie byłam matką, ale wydaje mi się, że uczucia i troski rodzicielskie są mi znane [...]. Kubuś Szopa, syn sprzątaczki, półsierota, wprost nie wychodził po pozowaniu z naszej pracowni. Hela Fliszewska rosła i doroślała w naszych oczach, a zaczął ją Wlast malować jako dziewuszkę. Mieliśmy też jako „stałych bywalców” siódemkę młodocianych robotników,...

więcej

Vlastimil Hofman:

Wlastimil Hofman / Vlastimil Hofmann (Praga 1881 - Szklarska Poręba 1970) studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych - początkowo pod kierunkiem Floriana Cynka, później także u Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego i Jacka Malczewskiego. W latach 1899-1902 uczył się jeszcze u Jeana Léona Gérôme’a w paryskiej École des Beaux-Arts. W czasie I wojny światowej przebywał w Pradze i w Paryżu; od 1920 stale mieszkał w Krakowie. Dużo wystawiał; należał do wielu stowarzyszeń twórczych - był współzałożycielem „Grupy Pięciu” (1905) i „Grupy Zero” (1908), członkiem Związku Artystów Czeskich „Manes”, a od 1911 członkiem Tow. Artystów Polskich „Sztuka”. W czasie II wojny światowej poprzez ZSRR i Turcję przedostał się do Jerozolimy, skąd w roku 1946 wrócił do Krakowa. Od roku 1947 stale mieszkał w Szklarskiej Porębie. Hofman malował przede wszystkim fantastyczno-symboliczne kompozycje o motywach ludowych oraz sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego obrazy mimo bliskich analogii i powiązań ze sztuką Malczewskiego odznaczają się zawsze indywidualnym charakterem, stylem i nastrojem.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-10-22 40 70 000 zł - N/A PLN USD EUR