Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 22 października 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KRASNOBRÓD - DANCE A LA POLONAISE, 2004
Nr:
32067
Technika:
olej, płyta
Wymiary:
80 cm x 70 cm
Cena wywoławcza:
130 000 zł
Cena uzyskana:
130 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: DUDA GRACZ . 2936/04.

na odwr. śr. nalepka autorska z danymi obrazu, poniżej dedykacja: Panu Zenonowi Żyburtowiczowi | z przyjaźnią | Jerzy Duda. G. | 10.06.2004.
 

Obraz Krasnobród - Danse a la Polonaise powstał w czasie, kiedy Duda Gracz namalował już większość obrazów ze swojego cyklu chopinowskiego, w którym podjął próbę przetłumaczenia muzyki wielkiego kompozytora na język form malarskich.

Tytułowy Krasnobród odwiedził Duda Gracz, poszukując miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem. Jeden z obrazów cyklu chopinowskiego Dudy Gracza, Krasnobród Pieśń nr 17 es-moll, opus 74 „Mogiłka“, nawiązuje do pieśni Melodia, napisanej przez Chopina do słów wiersza Zygmunta Krasińskiego z 1847 r., który ukazał się jako motto do poematu Ostatni. Słowa z wiersza Krasińskiego widnieją w Krasnobrodzie na pomniku nad mogiłą powstańców z 1863 r.

Krasnobród - Danse a la Polonaise to obraz, w którym także pobrzmiewają echa cyklu chopinowskiego, poprzez nawiązanie do motywu polskiego tańca. Forma i klimat obrazu bliskie są dziełom z tego monumentalnego cyklu, choć w tym przypadku nie jest to malarska ilustracja konkretnego utworu najsłynniejszego polskiego kompozytora. Z wypowiedzi artysty wiadomo, że idea zrealizowania tego cyklu była uważana przez niego za dzieło wieńczące jego twórczość...

więcej

Jerzy Duda Gracz:

Jerzy Duda Gracz (Częstochowa 1941 - Łagów 2004) - malarz, rysownik, scenograf, pedagog. Dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach otrzymał w 1968. W latach 1976-82 był wykładowcą tej uczelni, następnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładał również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (1992-2001). 

Jego malarstwo charakteryzuje się wirtuozerią warsztatową i dbałością o szczegóły. Uprawiał sztukę w szeroko pojętej konwencji realistycznej z dominującą deformacją postaci i groteską. Tworzył świat o demaskatorskim charakterze, posługując się językiem publicystyki i alegorii. Jest autorem kilku większych realizacji m.in. plafonu „Przemienienia” w kościele w Toporowie (1995) oraz cykli „Golgota Jasnogórska“ w klasztorze OO Paulinów w Częstochowie (2000/2001).
Artysta ma w swoim dorobku ponad 180 wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą (m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Florencji, Düsseldorfie, Chicago, New Delhi, Monachium, Nowym Jorku i in.). Uczestniczył w około 300 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej. Reprezentował Polskę m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984, na XX i XXI Światowych Targach Sztuki w Kolonii w 1986 i 1987 oraz na EXPO ’92 w Sewilli.
Obrazy Jerzego Dudy Gracza znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius w Krakowie, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, w zbiorach sztuki na Jasnej Górze w Częstochowie i w innych muzeach okręgowych i miejskich oraz w kolekcjach prywatnych, m.in. W. Ochmana i W. Fibaka; za granicą - w zbiorach Uffizi we Florencji, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Miejskim w Gandawie, w Fundacji „BAWAG“ w Wiedniu i Kolekcji Watykańskiej oraz w galeriach i kolekcjach Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Meksyku, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Węgrzech.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-10-22 119 130 000 zł 130 000 zł N/A PLN USD EUR