Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 22 października 2023

Henryk Waniek, RONDO, 1989
  • Obraz w ramie


Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
RONDO, 1989
Nr:
32101
Technika:
olej, płótno, technika własna
Wymiary:
87 cm x 67.5 cm
Cena wywoławcza:
9 000 zł
Cena uzyskana:
27 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. na odwr. na płótnie l.g.: 001 | HENRYK WANIEK | DEC-1989 | RONDO [w kółku] | THE CIRCLE [w kółku], obok pieczątka wywozowa, na p. listwie krosna: 10 

 

Pochodzenie:

- Zakupiony w latach 90. XX w. w Państwowym Przedsiębiorstwie DESA w Warszawie do Muzeum Sztuki Europejskiej w Osace, w Japonii.

- Po zamknięciu muzeum, prywatna kolekcja w Azji.

 

* do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczony podatek graniczny VAT 8% (zgodnie z §12 pkt. 2 Regulaminu)
♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

Henryk Waniek:

Henryk Waniek (ur. Oświęcim 4 III 1942, mieszka w Warszawie) studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach - filii ASP w Krakowie, dyplom uzyskał w 1970. Jeszcze na studiach związał się z malarzami o orientacji fantastyczno-magicznej, Barbarą i Henrykiem "Fantazosem" Ziembickimi. Następnie przystąpił do grupy Oneiron (m.in. Andrzej Urbanowicz, Urszula Broll, filmowiec Antoni Halor), która jako bodaj pierwsza w Polsce w pokoleniu kontrkultury wysuwała program integracji sztuki z filozofią Wschodu oraz próbowała penetrować i artystycznie wykorzystywać tzw. odmienne stany świadomości. Twórczość Wańka oparta jest na nienagannym warsztacie malarza-realisty oraz na erudycji eksploratora przeszłości, wiedzy tajemnej, symboliki liczb itd. Nieobca jest też artyście spuścizna literacka, zwłaszcza jej wątki fantastyczne i wizjonerskie. Są to wszakże tylko ramy dla jego czysto artystycznej wyobraźni i wrażliwości, z jaką tworzy wyimaginowane przestrzenie swych krajobrazów - panoramicznych i kosmicznych pustaci oraz pejzaży swoiście „ucywilizowanych“, zabudowanych, nigdy jednak nie zaludnionych sensu stricto. Artysta obok malarstwa zajmuje się scenografią teatralną i filmową, plakatem, a także eseistyką i krytyką artystyczną. Publikuje w czasopismach, wydał też zbiory swych tekstów w edycjach książkowych.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-10-22 152 9 000 zł 27 000 zł N/A PLN USD EUR