Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 22 października 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
BEZ TYTUŁU, 2010
Nr:
32195
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
180 cm x 100 cm
Cena wywoławcza:
12 000 zł
Cena uzyskana:
12 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. na odwr. na płótnie: IGNACY CZWARTOS | 2010 | ROK | [znak strzałki w górę]

Dwa obrazy Ignacego Czwartosa, które prezentujemy na naszej aukcji, stanowią wyjątkową możliwość nabycia dzieł artysty, który bardzo niechętnie rozstaje się ze swoim dorobkiem.

Malarstwo artysty zakorzenione jest w tradycji i nawiązuje do sztuki polskiego baroku, której szczególnym przejawem był portret sarmacki. O tych związkach z dawnym malarstwem, pisze Krystyna Czerni: Portrety Czwartosa nawiązują do tradycji staropolskiej czytelnie, choć nie dosłownie. Podobna jest ich frontalność, statyczność, godność. Dużo większa - prostota. Bogaty żupan i zbroję zastąpił czarny tużurek lub sweter: zawadiacki, szlachecki osełedec zmienił się w intrygujący kolor włosów („Błękitny blondyn w asyście“); rozbudowane insygnia i godła - w płaskie znaki, proste kaboszony, puste, symboliczne mandorle. Czasem pojawiają się uproszczone, ledwie zasygnalizowane atrybuty: mała czaszka, znak krzyża. Niegdysiejsze blachy herbowe z sarmackich epitafiów - to niewielkie abstrakcje, cytaty własnej twórczości; raz jeszcze „obrazy w obrazie“.

do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim...

więcej

Ignacy Czwartos:

Ignacy Czwartos (Kielce 1966, mieszka w Krakowie) - malarz, rysownik, współtwórca galerii i Stowarzyszenia OTWARTA PRACOWNIA (1995). Od stycznia 2006 roku pełni funkcję prezesa związku. Członek ZPAP. Oprócz malarstwa, zajmuje się ilustracją prasową i książkową. Mieszka i pracuje w Krakowie. Jest znanym ilustratorem, autorem rysunków z "Przekroju", czy Magazynu "Gazety Wyborczej".

Ukończył studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Zakład Wychowania Plastycznego w Kaliszu. Uczeń Jerzego Nowosielskiego. Dyplom uzyskał w 1993 roku w pracowni "alternatywnych metod dydaktyki plastycznej", którą prowadził Tadeusz Wolański, uczeń Władysława Strzemińskiego i asystent Jerzego Nowosielskiego.

Jego prace były prezentowane na wielu wystawach, indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie, Kielcach, Zielonej Górze, a także w Genewie, Erfurcie. W 2023 na indywidualnej wystawie w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-10-22 136 12 000 zł 12 000 zł N/A PLN USD EUR