Agra Art | Aukcje

Pierwszy obiekt z tej aukcji

Aukcja Sztuki Dawnej - 10 grudnia 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
MAŁA KOKIETKA, 1886
Nr:
32276
Technika:
olej, płótno dublowane
Wymiary:
49 cm x 41.2 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
30 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.śr.: Wilno 1886 r. | VSleńdziński [inicjały wiązane]

Porównaj:

Wincenty Sleńdziński, W chwili zwątpienia. Utwory zebrane, Białystok 2006, s. 98, il. [Karta nr 75 ze szkicownika, sygn. La petite – Coquette].

Okres wileński (1883-1909) w twórczości Wincentego Sleńdzińskiego, malarza i zesłańca, rozpoczyna rok 1883, kiedy to artysta na mocy carskiej amnestii wrócił do Wilna. W tym czasie Sleńdziński malował bardzo dużo, pędzla z ręki nie wypuszczał do końca życia. Badacze jego twórczości szacują, że namalował ponad 1200 obrazów, z których większość sprzedał. Niestety tylko niewielka część jego dorobku zachowała się do naszych czasów. Obecnie jego dzieła znajdują się przede wszystkim w kolekcjach muzealnych w Polsce, Litwie, Białorusi i Ukrainie, a także w zbiorach prywatnych. Na rynku sztuki stanowią one rzadkość.

Szkic do Małej kokietki, opatrzony autorskim tytułem: La petite – Coquette, znajduje się w szkicowniku artysty, który jest przechowywany w zbiorach Galerii im. Sleńdzińdzkich w Białymstoku (karta nr 75). Rysunki z autorskiego notesu powstały w latach 1865-1869 w Kniagininie, miejscu, gdzie artysta był zesłany oraz w Charkowie – w którym przebywał otrzymawszy zezwolenie władz na pobyt tam po 1867 roku. Ze szkicownika malarz korzystał jeszcze długo po powrocie z zesłania,...

więcej

Wincenty Sleńdziński:

Wincenty Ślendziński (Skrebiny, pow. wiłkomirski - Wilno 1909) – malarz, pianista, zesłaniec, ojciec Ludomira, jednego z najsłynniejszych artystów dwudziestolecia międzywojennego. Był synem malarza Aleksandra Sleńdzińdzkiego, u którego początkowo uczył się malarstwa i rysunku, pobierał także lekcje gry na fortepianie u Stanisława Moniuszki. W roku 1855 wraz z E. M. Andriollim wyjechał do Moskwy, gdzie studiował w tamtejszej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury, która była oddziałem petersburskiej akademii, w pracowni Siergieja Zarianki (1855-1863). W trakcie nauki zdobył trzy medale, w tym dwa srebrne. Walczył w powstaniu styczniowym, po jego upadku został zesłany do Charkowa i Kniagina. W 1872 roku przebywał w Krakowie, a następnie kilka lat mieszkał u przyjaciela ojca - Józefa Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie. Tam malował portrety osób ze sfer ziemiańskich, m.in. Działyńskich, Mielżyńskich, Działowskich i Kwileckich. W roku 1875 został ponownie zesłany do Charkowa. W roku 1883 otrzymał zezwolenie na powrót do Wilna, gdzie mieszkał do końca życia. Tam ożenił się z wdową po znanym tamtejszym fotografie Józefie Czechowiczu. Tworzył sceny rodzajowe, portrety, pejzaże, a także dzieła o tematyce historycznej z dziejów Litwy oraz obrazy religijne, za które był szczególnie ceniony.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-12-10 1 30 000 zł 30 000 zł N/A PLN USD EUR