Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 10 grudnia 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
LEWIATAN SURFUJE, 2021
Nr:
32361
Technika:
akryl, płótno
Wymiary:
38.5 cm x 46 cm
Cena wywoławcza:
70 000 zł
Cena uzyskana:
70 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: YERKA 21

sygn. na odwr. na d. listwie krosna: JACEK YERKA | >>SURFING WHALE<< | AKRYL 2021

 

Humbaki, kaszaloty, płetwale, orki; zawsze budziły grozę i podziw. Niewiarygodnie duże pobudzały naszą wyobraźnię od tysiącleci. Oto baśń i legenda obleczona w ogromne, śliskie cielsko.

Jako dziecko przeczytałem wiersz Juliana Tuwima Pan Maluśkiewicz i wieloryb i wydawało mi się, że poeta trochę przesadził:

Pojeździł sobie po wyspie

Rowerem na wszystkie strony,

Trzy dni był w tej podróży

i wrócił bardzo zmęczony.

a za chwilę:

– A wyspa? – Jaka znów wyspa? –

To mego nosa koniuszek! –

Dało mi to w następnych kilkudziesięciu latach trochę do myślenia i kilka obrazów (oprócz powyższego) dzięki temu powstało. Przypomnę choćby Brontosaurus Civitas, Przyjemności smoka czy Sierra telegraphica.

Monstrualność lewiatanów sprawia, że chyba jeszcze z nimi nie skończyłem.

Jacek Yerka

 

Jacek Yerka:

Jacek Yerka (Toruń 1952, mieszka koło Torunia) ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979, międzynarodowych biennale w Lahti i Warszawie i in. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. "Mind Fields". To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus International" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka". W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty. Wystawia w kraju i za granicą (w Niemczech, Francji, USA i in.), będąc cenionym reprezentantem nurtu sztuki fantastycznej. Współpracował przy produkcji amerykańskiego filmu pt. "Strawberry Fields", gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-12-10 149 70 000 zł 70 000 zł N/A PLN USD EUR