Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 10 grudnia 2023

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KRÓLIK I PRZYJACIELE, 2023
Nr:
32369
Technika:
pastel, papier naklejony na tekturę
Wymiary:
49 cm x 59 cm
Cena wywoławcza:
15 000 zł
Cena uzyskana:
37 000 zł

IInformacje o dziele:

49 x 59 cm (w świetle passe-partout)

sygn. p.d.: YERKA 23

 

Całkiem przypadkiem i niechcący zacząłem hodować miniaturowe króliki. Powodów było kilka – króliki są ciche, czyste i chwilami bardzo zabawne; idealni współlokatorzy w pracowni. Oczywiście, na początku zdarzały się nieporozumienia, jak to we wspólnym mieszkaniu, ale po przegryzieniu wszystkich kabli w zasięgu ich zębów, zamienieniu na zgrabną kupkę trocin kilku ram i blejtramów, jakoś się dotarliśmy.

 

Królik Misza był drugim w kolejności i musiał się podporządkować białej, mniejszej o połowę, ale zdecydowanie opiekuńczej i dominującej królicy Bibi.

Niestety, był strasznym panikarzem; do rodzinnych legend włączyliśmy jego ściganie się z bulterierem Tysią wokół komina (na szczęście Misza wygrał) i błyskawiczne odwroty na widok wielkiego, czarnego, świątecznego jesiotra.

Wypadek na wybiegu – paniczna ucieczka przed czymś i nadzianie się na gałązkę – zakończyło jego króliczy żywot.

Chciałem go jakoś upamiętnić, umieściłem go więc na naszym dawnym podwórku, w nieistniejącej już stodole, pośród zapamiętanych przez nas niegdysiejszych zwierząt i sprzętów domowych.

Niech spoczywają w spokoju.

Jacek Yerka

Jacek Yerka:

Jacek Yerka (Toruń 1952, mieszka koło Torunia) ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979, międzynarodowych biennale w Lahti i Warszawie i in. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. "Mind Fields". To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus International" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka". W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty. Wystawia w kraju i za granicą (w Niemczech, Francji, USA i in.), będąc cenionym reprezentantem nurtu sztuki fantastycznej. Współpracował przy produkcji amerykańskiego filmu pt. "Strawberry Fields", gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-12-10 152 15 000 zł 37 000 zł N/A PLN USD EUR