Agra Art | Aukcje

Pierwszy obiekt z tej aukcji

Aukcja Sztuka Wyobraźni - 22 lutego 2024

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
BODYDUCK, 2023
Nr:
32485
Technika:
pastel, papier naklejony na tekturę
Wymiary:
49 cm x 59 cm
Cena wywoławcza:
15 000 zł
Cena uzyskana:
21 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: YERKA 23

To miał być z założenia bardzo biblijny projekt; Bliski Wschód, jezioro Genezaret (czy, jak kto woli, Morze Galilejskie), a więc klimaty mistyczne i bogate historią.

Zakłóciło mój tok myślenia, jeszcze niejasne obrazy i pierwsze szkice, zamieszkujące pobliski staw małżeństwo kaczek krzyżówek; nazwaliśmy je Kacperek i Melańcia (to z książki J.A. Grabowskiego, „Puc, Bursztyn i goście“). Oczywiście, próbowały wyłudzić coś jadalnego, Melańcia trzymała się z tyłu, a Kacperek głośno i kategorycznie żądał wykupu. Doszło do rękoczynów, Kacperek się zdenerwował i nieco nas poszczypał; no, i został Bodyduckiem. Zapewne odtąd urósł w oczach Melańci i wyglądał jak na mojej prawie biblijnej pracy.

Jacek Yerka

Jacek Yerka:

Jacek Yerka (Toruń 1952, mieszka koło Torunia) ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979, międzynarodowych biennale w Lahti i Warszawie i in. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. "Mind Fields". To samo amerykańskie wydawnictwo "Morpheus International" wydało album "The Fantastic Art of Jacek Yerka". W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty. Wystawia w kraju i za granicą (w Niemczech, Francji, USA i in.), będąc cenionym reprezentantem nurtu sztuki fantastycznej. Współpracował przy produkcji amerykańskiego filmu pt. "Strawberry Fields", gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2024-02-22 1 15 000 zł 21 000 zł N/A PLN USD EUR