Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuka Wyobraźni - 22 lutego 2024

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
SMAK DOCIEKLIWEGO OPTYMIZMU, 1998
Nr:
32501
Technika:
olej, akryl, płótno
Wymiary:
73.5 cm x 105.5 cm
Cena wywoławcza:
90 000 zł
Cena uzyskana:
110 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: Olbiński

 

Obraz reprodukowany, opisany i wystawiany:

Olbiński, Willy-Brandt-Haus, Berlin 6 V – 3 VI 2001, s. 8, il. barwna,

Olbiński. Akty/Nudes, wyd. Bosz art, Olszanica 2020, s. 9, il. barwna.

 

Świat Olbińskiego to kraina poetyckiego surrealizmu, a – podobnie jak w przypadku kolegów po fachu, Magritte’a i Dalego – serwowana przez niego uczta dla oczu jest naszpikowana niezwykłą ironią i poczuciem humoru.

Stacy Keach [w: Olbiński. Akty/Nudes, wyd. Bosz art, Olszanica 2020]

 

♣ do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczona opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite)

Rafał Olbiński:

Rafał Olbiński (Kielce 1945, mieszka w Warszawie) - studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał dyplom w 1969. Od lat studenckich zajmował się grafiką użytkową i plakatem. Uczestniczył w wielu polskich i międzynarodowych wystawach związanych z grafiką i plakatem. Był autorem oprawy graficznej magazynu "Jazz Forum". W 1981 wyjechał z Polski i osiadł w Nowym Jorku gdzie kantynuował twórczość plakatową, a także zajął się malarstwem, rysunkiem prasowym i ilustracją. Debiutował w 1981 okładką do pisma "Psychology Today". Publikował w czasopismach takich jak "Newsweek", "Time", "Business Week", "The New York Times", "Atlantic Monthly", "Playboy", "New Yorker", "Omni". Od 1985 wykładał w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Od wielu lat projektuje też plakaty dla New York City Opera. W 1994 otrzymał paryską nagrodę za najbardziej pamiętny plakat roku (International Oscar for the World's Most Memorable Poster "Prix Savignac 1994"), w 1995 wygrał konkurs na plakat "Nowy Jork – stolica świata". Jest reprezentowany w zbiorach takich, jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Library of Congress Print Collection w Waszyngtonie, Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w wielu innych publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Od lat 90. często bywa i wystawia w Polsce, obecnie mieszka w Warszwie. Jego prace odznaczają się specyficznym typem obrazowania, który zaskarbił mu opinię surrealisty. Dzięki zaskakującym zestawieniom elementów obrazu, łączeniu różnych planów i niezwykłemu skalowaniu, a także zawsze obecnej w pracach Olbińskiego narracji, jego dzieła cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i popularnością.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2024-02-22 18 90 000 zł 110 000 zł N/A PLN USD EUR