Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 17 marca 2024

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
DNIEPR MIĘDZY KIJOWEM A KAMIEŃCEM, 1902
Nr:
32644
Technika:
olej, deska
Wymiary:
22.5 cm x 16.3 cm
Cena wywoławcza:
75 000 zł
Cena uzyskana:
75 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. l.d.: JAN STANISŁAWSKI

Na odwrocie stempel, napisy:

– stempel: JAN STANISŁAWSKI | ZE SPUŚCIZNY | POŚMIERTNEJ | [podpisany] Janina Stanisławska;

– obok stempel: 69; powyżej – napis w kółku: 304;

– po lewej u góry ołówkiem: 400 | DA 69 | 1902;

– po lewej u dołu: Między Kijowem a Kamieńcem | 1902;

– na górnej listwie ramy (atrament): własność Zofii Żółtowskiej [...], na dolnej – Stanisławski.

 

Pochodzenie: Zofia Żółtowska (Niechanów k. Gniezna 1887 – Puszczykowo k. Poznania 1975), której nazwisko jako właścicielki obrazu widnieje na ramie, była przedstawicielką jednej z najznakomitszych rodzin wielkopolskich. Była córką Stanisława Żółtowskiego i Marii z Sapiehów. Mieszkała w Poznaniu od końca lat 20., gdzie wraz z matką prowadziła salon towarzyski. W 1930 r. wyszła za mąż za profesora Uniwersytetu Poznańskiego, biochemika Stefana Dąbrowskiego, wybranego w 1939 r. rektorem UP.

 

Dniepr fascynował Stanisławskiego. Powracał tu wielokrotnie, aby obserwować jego brzegi, meandry i limany o różnych porach dnia i roku, przy pogodzie pochmurnej i słonecznej; impresjonistycznie wręcz rejestrując w kolejnych kompozycjach zmiany zachodzące w barwach rzeki czy w grze światła...

więcej

Jan Stanisławski:

Jan Stanisławski (Olszana na Ukrainie 1860 - Kraków 1907) – wybitny malarz pejzażysta, grafik, pedagog – był jedną z najbarwniejszych postaci krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski.

Początkowo w Warszawie i Petersburgu studiował matematykę, później malarstwo u Wojciecha Gersona w Warszawie, Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a w latach 1885-1888 u Carolusa Durana w Paryżu. Wiele podróżował po Europie – wyjeżdżał do Francji, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Czech, wielokrotnie jeździł na Ukrainę.
W 1895 był w Berlinie, gdzie współpracował z W. Kossakiem i J. Fałatem przy malowaniu panoramy Berezyna. W 1897 został profesorem malarstwa krajobrazowego krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, twórcą tzw. krakowskiej szkoły pejzażu. Wykształcił blisko 60 uczniów, m.in. S. Kamockiego, H. Szczyglińskiego, S. Filipkiewicza, I. Trusza czy S. Gałka. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897), członkiem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901). Uczestniczył w wielu wystawach.

Początkowo malował realistyczne pejzaże oparte na przygotowawczych studiach z natury (liczne zachowane szkicowniki). Późniejsza fascynacja impresjonizmem spowodowała eksperymenty ze światłem w pejzażu i coraz większą dążność do syntezy form barwnych. Podczas swych podróży tworzył setki, najczęściej miniaturowych pejzaży malowanych bezpośrednio w plenerze.
Zajmował się grafiką, ilustracją, projektował plakaty i dekoracje teatralne.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2024-03-17 27 75 000 zł 75 000 zł N/A PLN USD EUR