Agra Art | Aukcje

Aukcja Internetowa Sztuki Współczesnej - 7 maja 2024

[ status: dostępny w Galerii ]
Tytuł:
SZKIC PLAKATU, OK. 2000
Nr:
32827
Technika:
ołówek, papier
Wymiary:
20.7 cm x 29.5 cm
Cena w galerii:
1 300 zł

IInformacje o dziele:

w dolnym pasie kompozycji napis: STAROWIEYSKI PLAKATY | KOLEK…napis niedokończony]

w p.d. rogu okrągła pieczątka z monogramem artysty i napisem w otoku: Z rysunków Franciszka Starowieyskiego

na odwr. różne szkice, napisy (tytuły prac?), plan sali z numerami oraz dwukrotnie napis w tondzie: KOLEKCJA | EDMUNDA | LEWANDO- | WSKIEGO

na odwr. p.d. do góry nogami napis dłg.: SWC, pod nim pieczątka: Potwierdzam autentyczność

W sierpniu 2000 w Galerii Dzwonnica w Kazimierzu Dolnym miała miejsce wystawa Starowieyski. Plakaty. Kolekcja Edmunda Lewandowskiego, do której artysta zaprojektował plakat – inny niż na oferowanym szkicu. Prawdopodobnie rysunek ma związek z przygotowaniami do tej wystawy.

Obraz nie jest oprawiony.

Franciszek Starowieyski:

Franciszek Starowieyski (Bratkówka koło Krosna 8 VII 1930 – Warszawa 23 II 2009), używający pseudonimu Jan Byk, studiował w latach 1949-1952 w ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Wojciecha Weissa , po czym kontynuował studia w ASP w Warszawie, uzyskując w 1955 dyplom w pracowni prof. Michała Byliny. W latach 60. i 70. największe uznanie zdobył jako twórca plakatu, w którym szybko dorównał koryfeuszom tej dziedziny sztuki w Polsce. Uprawiał plakat typu autorskiego, o rozpoznawalnym stylu bazującym na zamaszystym i zarazem kaligraficznym rysunku, przede wszystkim zaś zaskakujących, surrealistycznych skojarzeniach. Od 1964 był kierownikiem artystycznym modnego miesięcznika „Ty i Ja”. Z czasem przewagę w jego dokonaniach zdobył „czysty” rysunek, od 1980 często prezentowany w formie dynamicznych seansów tzw. Teatru Rysowania, z udziałem modelek, publiczności i samego artysty, spełniającego się w nim w roli demiurga. Tworzył wiele kompozycji malarskich i rysunkowych emanujących surrealną atmosferę życia na skraju fizycznego rozpadu, będących współczesną wersją tematu vanitas. Zafascynowany kulturą baroku, artysta od 1970 antydatował wszystkie prace o 300 lat wstecz. Artysta był laureatem licznych nagród, które zdobywał m.in. na takich wystawach, jak Biennale Sztuki w Sao Paulo 1973, Międzynarodowa Wystawa Plakatu Filmowego, Cannes 1974, „Annual Key Award”, Los Angeles 1978. Wielokrotnie przebywał w Nowym Jorku na zaproszenie Fundacji Kościuszkowskiej. W 1980 był profesorem w Berliner Hochschule der Künste, w latach 90. wykładał w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2024-05-07 39 1 000 zł - N/A PLN USD EUR