Agra Art | Aukcje

Aukcja Interiors - 28 maja 2024

[ status: dostępny w Galerii ]
Tytuł:
KOMPOZYCJA KUBISTYCZNA, 1918
Nr:
32189
Technika:
litografia
Wymiary:
44.7 cm x 30 cm
Cena w galerii:
3 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. śr.d. w obrębie kompozycji (cyrylicą): KZ

l.d. numer ołówkiem: 37/100

p.d. z płyty (cyrylicą): 14 apri s. e | 1918 god

Dzieło wystawiane i reprodukowane na plakacie wystawy:
Cyrille Zdanevitch 1892-1970. Dessins cubistes, 18 decembre 1973 - 26 Janvier 1974, Galerie Darial, 22 Rue de Beaune, Paris.

 

Do Ceny Zakupu doliczana będzie dodatkowo opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit de suite).

Dzieła Kiryła Zdaniewicza - artysty gruzińskiego, polskiego pochodzenia, znajdują się, m.in. w zbiorach MOMA. Wraz z bratem Ilją - odegrał ważną rolę i miał znaczący wkład w gruzińską, rosyjską i międzynarodową historię ruchu awangardowego w pierwszej dekadzie XX wieku. Obaj znajdowali się początkowo pod wpływem futuryzmu, później zaś ulegli wpływom kubofuturyzmu. Ich koncepcję artystyczną nazwano „malarstwem orkiestrowym“. Na rynku jest notowany jeszcze jeden egzemplarz Kompozycji kubofuturystycznej - został sprzedany na aukcji FAAP w Paryżu w 2018 r. Oferowana litografia również pochodzi z Paryża. Stąd można domniemywać, że tam powstała ta edycja.

Kiriłł Zdaniewicz:

Kiriłł Zdaniewicz (Kodżori pod Tbilisi 1892 - Tbilisi 1969) - gruziński malarz awangardowy polskiego pochodzenia, starszy brat Ilji Zdaniewicza, malarza, pisarza i teoretyka awangardy. Bracia byli synami Michała Zdaniewicza, Polaka, absolwenta Sorbony oraz Gruzinki Walentyny Gamkrelidze, pianistki, uczennicy Piotra Czajkowskiego. Pierwszą żoną Kiriłła była Waleria Waliszewska, siostra Zygmunta Waliszewskiego. Zdaniewicz ukończył w Tbilisi kursy malarstwa i rysunku N. Sklifosowskiego, po czym wyjechał do Moskwy, a następnie do Petersburga. Tam rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych, lecz ich nie ukończył. W Paryżu uczył się w pracowni Aleksandra Archipenki. Działał w Tbilisi, Moskwie, Konstantynopolu i Paryżu. Wraz z bratem Ilją odegrał ważną rolę i miał znaczący wkład w gruzińską, rosyjską i międzynarodową historię ruchu awangardowego w pierwszej dekadzie XX wieku. Należeli do kręgu Michaiła Łarionowa i Natalii Gonczarowej. Byli członkami grupy „Osli ogon”, ich koncepcję artystyczną nazwano „malarstwem orkiestrowym“. W roku 1913 odkryli gruzińskiego malarza-prymitywistę Nika Pirosmanaszwilego. W roku 1949 Zdaniewicz został aresztowany i zesłany na Workutę. W roku 1957 został zwolniony i zrehabilitowany. W 1963 roku otrzymał tytuł Zasłużonego Artysty Gruzińskiej SRR, a nieco wcześniej został przyjęty w poczet członka Gruzińskiego Związku Artystów. Został pochowany w Panteonie Osób Publicznych Gruzji w Tbilisi.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2023-10-22 87 2 000 zł - N/A PLN USD EUR
2024-05-28 61 1 800 zł - N/A PLN USD EUR