Agra Art | Aukcje

Aukcja Interiors - 28 maja 2024

[ status: dostępny w Galerii ]
Tytuł:
PUŁK STRZELCÓW KONNYCH KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO
Nr:
32844
Technika:
ołówek, papier
Wymiary:
24 cm x 21.4 cm
Cena w galerii:
15 000 zł

IInformacje o dziele:

Do najsłynniejszych dzieł Piotra Michałowskiego należy Defilada przed Napoleonem (obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie). Widzimy na nim odzianych w ciemnozielone mundury i brązowe bermyce strzelców konnych Księstwa Warszawskiego, galopujących przed obserwującym ich cesarzem. Być może oferowany szkic powstał w związku ze słynnym dziełem, a może – do innej, nieznanej dziś kompozycji. 
Niewątpliwie motyw strzelców był dłużej obecny w twórczości artysty, zafascynowanego zarówno legendą napoleońską, jak i wdziękiem polskiej kawalerii.

Piotr Michałowski:

Piotr Michałowski (Kraków 1800 – Krzysztoforzyce / Krzyżtoporzyce 1855) był najwybitniejszym malarzem epoki polskiego romantyzmu, a jego twórczość jest zjawiskiem w skali europejskiej. Wszechstronnie utalentowany, w latach 1815-1821 studiował nauki przyrodnicze, prawo, historię i języki na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Getyndze. Równocześnie od dzieciństwa uczył się rysunku w krakowskich pracowniach M. Stachowicza, J. Brodowskiego i F. Lampiego. Pracował w administracji Królestwa Polskiego jako naczelnik hut i radca górniczy. Podczas powstania listopadowego kierował produkcją broni i amunicji w hucie w Białogonie. W latach 1832-1835 przebywał w Paryżu i studiował w pracowni Nicolasa Toussainta Charleta. Był znakomitym malarzem koni, a jego obrazy i akwarele zyskiwały podziw i ogromne powodzenie, tak że „cały Paryż latał za jego końmi“. Po powrocie do kraju przebywał głównie w swoich majątkach - Krzyżtoporzycach i Bolestraszycach, zajmując się ich administracją. Wiele podróżował po Europie, wyjeżdżając do Londynu, Wiednia, Karlsbadu, do Belgii, Holandii i jeszcze kilkakrotnie do Francji. W latach 1848-53 pełnił funkcję Prezesa Rady Administracyjnej Miasta Krakowa. Malował dynamiczne kompozycje batalistyczne z wojen napoleońskich, konne portrety wodzów i hetmanów, portrety rodziny i przyjaciół, a także portrety chłopów. Jego obrazy olejne i akwarele, łączące siłę wyrazu z wrażliwością na naturę, odznaczają się śmiałym rysunkiem, syntetyczną formą, wartościami koloru, swobodą techniki malarskiej i romantyczną żarliwością polskiego patrioty.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2024-05-28 4 10 000 zł - N/A PLN USD EUR