Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuka Wyobraźni - 6 czerwca 2024

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
DWA
Nr:
32907
Technika:
olej, płyta
Wymiary:
50.5 cm x 72 cm
Cena wywoławcza:
9 500 zł
Cena uzyskana:
10 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. na odwr. l.g.: 902 [w ramce] | DWA [w ramce] | TWO [w ramce] | HENRYK WANIEK oraz p.d.: 902  [w ramce] | HENRYK WANIEK

Twórczość Wańka oparta jest na nienagannym warsztacie malarza-realisty oraz na erudycji eksploratora przeszłości, wiedzy tajemnej, symboliki liczb. Przez pewien czas pociągała artystę nawet magia operatywna, głównie ze względu na swoją malowniczość, jak również zwodnicze obietnice, które się w niej kryły. Magia i alchemia są również ciekawe w kontekście wizualnym, bo różne ich obrazowe przekazy symboliczne mają w sobie coś urzekającego, tak jak niektóre sny i marzenia. [...] Jest taki koncept wyrosły na złożach jungowskich [...] – synchroniczność. To próba oswojenia czegoś, co w doświadczeniu ludzkim jest oczywiste i dość częste, czyli poczucie, że wydarza się coś dziwnego – znaczące zbiegi okoliczności, przeczucia czy prorocze sny. I synchroniczność próbuje tłumaczyć tego typu zjawiska w kategoriach racjonalnych. To jest mi dość bliskie, bo często miewam wrażenie, że właśnie zdarzyło się coś wyjątkowego – coś, czego nie umiem do końca wytłumaczyć. (wywiad z Henrykiem Wańkiem: Śląsk stał się moim kosmosem, prowadzony przez Patryka Zakrzewskiego, opublikowany 3 kwietnia 2024: https://culture.pl/pl/artykul/henryk-waniek-slask-stal-sie-moim-kosmosem-wywiad)

 

♣...

więcej

Henryk Waniek:

Henryk Waniek (ur. Oświęcim 4 III 1942, mieszka w Warszawie) studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach - filii ASP w Krakowie, dyplom uzyskał w 1970. Jeszcze na studiach związał się z malarzami o orientacji fantastyczno-magicznej, Barbarą i Henrykiem "Fantazosem" Ziembickimi. Następnie przystąpił do grupy Oneiron (m.in. Andrzej Urbanowicz, Urszula Broll, filmowiec Antoni Halor), która jako bodaj pierwsza w Polsce w pokoleniu kontrkultury wysuwała program integracji sztuki z filozofią Wschodu oraz próbowała penetrować i artystycznie wykorzystywać tzw. odmienne stany świadomości. Twórczość Wańka oparta jest na nienagannym warsztacie malarza-realisty oraz na erudycji eksploratora przeszłości, wiedzy tajemnej, symboliki liczb itd. Nieobca jest też artyście spuścizna literacka, zwłaszcza jej wątki fantastyczne i wizjonerskie. Są to wszakże tylko ramy dla jego czysto artystycznej wyobraźni i wrażliwości, z jaką tworzy wyimaginowane przestrzenie swych krajobrazów - panoramicznych i kosmicznych pustaci oraz pejzaży swoiście „ucywilizowanych“, zabudowanych, nigdy jednak nie zaludnionych sensu stricto. Artysta obok malarstwa zajmuje się scenografią teatralną i filmową, plakatem, a także eseistyką i krytyką artystyczną. Publikuje w czasopismach, wydał też zbiory swych tekstów w edycjach książkowych.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2024-06-06 9 9 500 zł 10 000 zł N/A PLN USD EUR