Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Dawnej - 16 czerwca 2024

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PEJZAŻ Z ŻERDZIAMI, OK. 1890
Nr:
13575
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
14.8 cm x 28.6 cm
Cena wywoławcza:
9 000 zł
Cena uzyskana:
16 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn. p.d.: R K

Na odwr., na górnej listwie krosna, numer (długopisem): 39 [w kółku]; obok nalepka aukcyjna Agra-Art z 2009 r.;
ponadto na górnej listwie ramy nalepka (druk): Muzeum | im. Jacka Malczewskiego V-IX 2007 | w Radomiu | MALARSTWO | ROMANA KOCHANOWSKIEGO | 1857-1945.

 

Proweniencja:

Obraz pochodzi z monachijskiej kolekcji Barbary i Tadeusza Lewkowiczów. W 2007 roku był pokazywany na monograficznej wystawie Kochanowskiego urządzonej w Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu, eksponowanej następnie także w Katowicach, Sandomierzu, Szczecinie, Gdańsku, Piotrkowie. Wystawie tej towarzyszył bogato ilustrowany katalog, będący kompendium wiedzy o artyście.

Pejzaż z żerdziami powstał podczas jednego z częstych pobytów Kochanowskiego w Chobienicach w Wielkopolsce, które w latach 1890-1900 artysta chętnie odwiedzał na zaproszenie Macieja Mielżyńskiego. Czuł się tam dobrze i ten radosny, „wakacyjny“ nastrój znalazł wyraz w malowanych w Chobienicach obrazach – pogodnych, przesyconych światłem pejzażach, o dominujących jasnych tonach zieleni łączonej z rozbielonymi szarościami, ugrami, błękitem. „Zielone“ pejzaże chobienickie są w twórczości artysty czymś wyjątkowym, szczególnym wyrazem wrażliwości, zachwytu i daru dostrzegania piękna w powszednim pozornie krajobrazie.

 

Obrazy...

więcej

Roman Kochanowski:

Roman Kochanowski (Kraków 1857 - Freising k. Monachium 1945) - malarz i grafik - był jednym z polskich artystów osiadłych i stałe działających w Monachium. Studia malarskie rozpoczął w Krakowie; początkowo w prywatnej pracowni Maksymiliana Cercha, a w latach 1873- 1875 w Szkole Sztuk Pięknych u Władysława Łuszczkiewicza i pejzażysty Henryka Grabińskiego. Przez następne dwa lata uczył się jeszcze na wydziale pejzażu w Akademii wiedeńskiej. W 1881 przeniósł się do Monachium, gdzie miał własną pracownię, a niebawem założył rodzinę. Często jednak przyjeżdżał do Krakowa, bywał w Poznańskiem, odbył podróż po Galicji i Podolu, rysując krajobrazy i widoki miast, które weszły następnie do albumu wydanego w Wiedniu w roku 1898. Artysta należał do monachijskiego Kunstvereinu, brał udział w wielu wystawach w Niemczech, w Wiedniu, w Londynie; swoje prace przesyłał też na pokazy krajowe. Malował przede wszystkim pejzaże a tylko z rzadka kwiaty i portrety. Stałym i ulubionym motywem jego obrazów był polski, podkrakowski krajobraz z wplecionymi weń postaciami ludzi. Obrazy artysty, malowane często na niewielkich deseczkach, pozbawione warstwy anegdotycznej odznaczają się niecodziennymi walorami malarskimi, harmonią koloru i pełnym liryzmu nastrojem. Zauważane i nagradzane na licznych wystawach były też wysoko cenione na rynku sztuki. W roku 1892, po wystawie w Wiedniu, jeden z obrazów Kochanowskiego zakupił do swoich zbiorów cesarz Franciszek Józef; dwa inne nabyli członkowie cesarskiej rodziny. Wielbicielem jego malarstwa był Karol Józef Luitpold, książę regent Bawarii. Wielka wrażliwość artysty na krajobraz i przyrodę widoczna jest także w jego rysunkach i akwafortach.

Twórczość Kochanowskiego przypomniała ostatnio monograficzna wystawa jego prac zorganizowana w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu w roku 2007. Wystawie – pokazywanej też w Katowicach, Sandomierzu, Szczecinie, Gdańsku, Piotrkowie Trybunalskim – towarzyszył bogato ilustrowany katalog, będący kompendium wiedzy o artyście (patrz: Roman Kochanowski [1857-1945]. W 150. rocznicę urodzin, [redakcja i opracowanie Z. K. Posiadała], Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Radom 2007).
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2009-12-06 15 5 000 zł - N/A PLN USD EUR
2024-06-16 19 9 000 zł 16 000 zł N/A PLN USD EUR