Agra Art | Aukcje

Aukcja Sztuki Współczesnej - 16 czerwca 2024

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
SANGUINEM UT BIBAM (Z ODYSEI HOMERA), 1975
Nr:
32996
Technika:
olej, deska
Wymiary:
44 cm x 34 cm
Cena wywoławcza:
9 500 zł
Cena uzyskana:
11 000 zł

IInformacje o dziele:

sygn.wzdłuż dolnej krawędzi: Zbigniew Makowski 1975.

Na odwr. dedykacja: dla Jerzego – | Zbigniew . X . 75.

Pochodzenie:

Obraz pochodzi z kolekcji Jerzego Olkiewicza (krytyka i autora książek o sztuce) i Dobrochny Strumiłło-Olkiewicz. Oboje przyjaźnili się z artystami, często pisali wstępy do katalogów ich wystaw, przez lata aktywnej działalności w środowisku artystycznym udało się im zgromadzić reprezentatywny zbiór prac artystów uznawanych za klasyków nowoczesności.

Cur iterum o infelix linquens lumen Solis

Venisti, ut videas mortuos, et iniucundam regionem?

Sed recede a fossa, remove autem ensem acutum,

Sanguinem ut bibam, et tibi vera dicam.

 

Cytowany na obrazie tekst pochodzi z XI Księgi Odysei Homera. W przekładzie Lucjana Siemieńskiego brzmi:

Świat rzuciłeś i słońcu uciekłeś jasnemu,

Aby widzieć umarłych i grozy siedlisko?

Zejdź na bok albo miecz swój nastawion spuść nisko,

Niech się krwi tej napiję i przyszłość wygadam.

♣ Do Ceny Zakupu doliczana będzie dodatkowo opłata wynikająca z prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymania wynagrodzenia zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 - o prawie autorskim i prawach pokrewnych (droit...

więcej

Zbigniew Makowski:

Zbigniew Makowski  (Warszawa 31 I 1930 - Warszawa 19 VIII 2019) studiował w ASP w Warszawie w latach 1950-1956, dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Tomorowicza. Początkowo skłaniał się ku surrealizmowi - podczas pobytu w Paryżu w 1962 zetknął się z André Bretonem i międzynarodowym ruchem Phases. Jednak decydujący wpływ na wyraz jego sztuki wywarły pozamalarskie zainteresowania, jakim się oddaje. Jest literatem, poetą, erudytą, zwłaszcza zaś znawcą szerokiego spektrum filozofii i wiedzy tajemnej wielu kultur. Znawstwo to wykorzystuje w swoich pracach malarskich, rysunkowych, a także w unikatowych książkach, które własnoręcznie wykonuje na specjalnie preparowanych papierach. W swych pracach nawarstwia symbole, cytaty i znaczenia w nieczytelny, zdawałoby się, chaos. Wypada jednak wierzyć krytykom, którzy twierdzą, iż prace Makowskiego otwierają przed cierpliwym i intelektualnie przygotowanym „czytelnikiem“ świat swoistej narracji. Sam artysta zaś zwraca uwagę na „permutacyjną“ strukturę swych prac, w których rozmaite cytaty i odniesienia kulturowe przeplatają się z jego prywatną ikonografią. Tak czy inaczej, z pewnością w pracach Makowskiego da się wyróżnić pewien „alfabet“ wizualno-symboliczny, którego elementy pojawiają się w nich stale w różnych konfiguracjach. Należą doń np. takie wizerunki, jak klucz, drabina, studnia, mandala, kielich itp. Otaczają je napisy, często łacińskie, a także pojedyncze cyfry, litery, ornamenty. Określił je ktoś jako rebusy o wielkiej urodzie, które można odczytywać, można też kontemplować. Od roku 1982 artysta przestał wystawiać, ale nie tworzyć. Powstają wówczas prace będące rodzajem nowoczesnego notatnika, rozpoczętego jeszcze w latach 60., do którego artysta powraca z nowymi przemyśleniami. Artysta jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Krytyki Artystycznej im. Norwida (1973) i Nagrody im. Jana Cybisa (1992). Jego wielka kompozycja "Mirabilitas secundum diversos modos exire potest a rebus" (1973-1980) zdobi genewską siedzibę ONZ jako dar rządu polskiego.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2024-06-16 104 9 500 zł 11 000 zł N/A PLN USD EUR