Agra Art | Aukcje

Aukcja Internetowa Sztuki Współczesnej - 18 czerwca 2024

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
JEUX DE MASSACRE
Nr:
33070
Technika:
akwaforta, akwatinta, papier
Wymiary:
19 cm x 14 cm
Cena wywoławcza:
1 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

9 x 14 cm (odcisk płyty)

napis z płyty (odwrócony stronami) u dołu: JEUX DE MASSACRE | nous entrerons dans la carrière | quand les présents n’y seront plus (Będziemy robić karierę, gdy [nasi] współcześni wyginą.)

sygn. oł. pod ryc. l.: e/a, p.: Joseph Czapski, napis (sygn..?) niebieskim dłg. nachodzący na sygn. oł.: Ewie Córce | bardzo serdeczne

Napis na rycinie jest parafrazą fragmentu tekstu „Marsylianki”, który brzmi: Nous entrerons dans la carrière, Quand nos aînés n'y seront plus (Żołnierskie wybierzemy losy, Gdy nasi bliscy padną już – przekł. Edwarda Porębowicza).

Tytuł pracy nawiązuje też do dramatu Eugène’a Ionesco „Jeux de massacre” (polski tytuł „Gra w zabijanego”) z 1970 roku.

 

Obraz nie jest oprawiony.

Józef Czapski:

Józef Czapski (Praga 1896 - Maisons-Laffitte 1993) - malarz, rysownik, pisarz i publicysta; początkowo studiował prawo, później w 1918 kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Przerwał studia, by na polecenie polskich władz wojskowych udać się do Rosji w poszukiwaniu zaginionych oficerów polskich.

W 1920 uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1923-1924 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1924 wraz z grupą uczniów Józefa Pankiewicza, tworzących tzw. Komitet Paryski, wyjechał na dalsze studia do Paryża, gdzie przebywał do roku 1931. Po powrocie do kraju uczestniczył w wystawach kapistów, m.in. w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki. Uczestnik kampanii wrześniowej, więzień m.in. obozu w Starobielsku; uwolniony z niewoli wstąpił do armii Andersa i w latach 1941-1942 prowadził poszukiwania oficerów i żołnierzy uwięzionych i zaginionych w ZSRR.

Po 1944 stale mieszkał w Maisons-Laffitte pod Paryżem. Był jednym z założycieli miesięcznika „Kultura”. Jako pisarz opublikował, m.in. Wspomnienia starobielskie, Na nieludzkiej ziemi oraz liczne eseje o sztuce. Malował pejzaże, martwe natury, wnętrza, rzadziej także portrety. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych obrazy i rysunki artysty były kilkakrotnie prezentowane na wystawach w Krakowie, Warszawie, Poznaniu.

Jego malarstwo - początkowo bliskie szkole Pankiewicza, później bardzo indywidualne i ekspresyjne - szerzej przedstawia album autorstwa przez Joanny Pollakówny (Czapski, Warszawa 1993).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2024-06-18 8 1 000 zł - N/A PLN USD EUR