Agra Art | Aukcje

- 18 marca 2001

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
OFICER NA SIWYM KONIU, OK. 1840
Nr:
2426
Technika:
akwarela, papier
Wymiary:
27 cm x 23 cm
Cena wywoławcza:
45 000 zł
Cena uzyskana:
45 000 zł

IInformacje o dziele:

Na odwrocie nalepka wystawy w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych z tytułem obrazu – Portret generała na siwym koniu oraz nazwiskiem właściciela – Wacława Oborskiego. Obok naklejona kartka z atestem Kazimierza Buczkowskiego (z 5.VI.1946), który potwierdzając autorstwo Piotra Michałowskiego, podaje równocześnie informację o pochodzeniu akwareli z kolekcji rodziny Oborskich.

Za pierwszego właściciela prezentowanej tu akwareli uznać należy zaprzyjaźnionego z artystą Maksymiliana Oborskiego (1809-1878), który w latach 1837-1849 administrował Sieniawą, położoną w pobliżu Bolestraszyc, rodzinnego majątku Michałowskiego. Artysta kilkakrotnie portretował Oborskiego, udzielał mu lekcji rysunku, a nawet sam pozował przyjacielowi do portretu.

Piotr Michałowski:

Piotr Michałowski (Kraków 1800 – Krzysztoforzyce / Krzyżtoporzyce 1855) był najwybitniejszym malarzem epoki polskiego romantyzmu, a jego twórczość jest zjawiskiem w skali europejskiej. Wszechstronnie utalentowany, w latach 1815-1821 studiował nauki przyrodnicze, prawo, historię i języki na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Getyndze. Równocześnie od dzieciństwa uczył się rysunku w krakowskich pracowniach M. Stachowicza, J. Brodowskiego i F. Lampiego. Pracował w administracji Królestwa Polskiego jako naczelnik hut i radca górniczy. Podczas powstania listopadowego kierował produkcją broni i amunicji w hucie w Białogonie. W latach 1832-1835 przebywał w Paryżu i studiował w pracowni Nicolasa Toussainta Charleta. Był znakomitym malarzem koni, a jego obrazy i akwarele zyskiwały podziw i ogromne powodzenie, tak że „cały Paryż latał za jego końmi“. Po powrocie do kraju przebywał głównie w swoich majątkach - Krzyżtoporzycach i Bolestraszycach, zajmując się ich administracją. Wiele podróżował po Europie, wyjeżdżając do Londynu, Wiednia, Karlsbadu, do Belgii, Holandii i jeszcze kilkakrotnie do Francji. W latach 1848-53 pełnił funkcję Prezesa Rady Administracyjnej Miasta Krakowa. Malował dynamiczne kompozycje batalistyczne z wojen napoleońskich, konne portrety wodzów i hetmanów, portrety rodziny i przyjaciół, a także portrety chłopów. Jego obrazy olejne i akwarele, łączące siłę wyrazu z wrażliwością na naturę, odznaczają się śmiałym rysunkiem, syntetyczną formą, wartościami koloru, swobodą techniki malarskiej i romantyczną żarliwością polskiego patrioty.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2001-03-18 13 45 000 zł 45 000 zł N/A PLN USD