Agra Art | Aukcje

- 10 marca 2002

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
LORD BUCKINGHAM I KRóLOWA ANNA AUSTRIACZKA
Nr:
3132
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
49 cm x 57.5 cm
Cena wywoławcza:
25 000 zł
Cena uzyskana:
26 000 zł

IInformacje o dziele:

Obraz, w swej warstwie anegdotycznej inspirowany powieścią Aleksandra Dumasa „Trzej muszkieterowie”, przedstawia księcia Buckingham wręczającego królowej Annie Austriaczce szkatułkę z klej-notami. W powieści były to słynne „brylantowe zapinki”, przedmiot późniejszych intryg kardynała Richelieu i pretekst przygód d’Artagnana i jego przyjaciół. Inspiracje powieściami Dumasa czytelne są także w innych kompozycjach Bakałowicza. I tak na przykład, w obrazie Lord Buckingham na dworze Ludwika XIII (wystawionym w krakowskim TPSP w 1887; dziś MN w Krakowie) zarówno tytułowy bohater, jak i królowa – strojem, gestem, uczesaniem – przypominają postaci z prezentowanego tu płótna. Daje to podstawę do podobnego datowania obu tych dzieł.

Władysław Bakałowicz:

Władysław Bakałowicz (Chrzanów 1833 – Paryż 1903) kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (lata 1849-1854). W roku 1863 wyjechał do Francji i zamieszkał na stałe w Paryżu. Naturalizowany w roku 1879, jako Ladislaus (Ladislas) Bakalowicz, uczestniczył w paryskich Salonach (1865-83), wystawiał też w innych miastach francuskich, uzyskując kilkakrotnie odznaczenia i nagrody. Swoje prace pokazywał także w Brukseli, Berlinie, Wiedniu, Londynie i Nowym Jorku oraz wielokrotnie w kraju - w Warszawie (Zachęta, Salon Krywulta) i w Krakowie (TPSP). We wczesnym okresie twórczości malował widoki miejskie, pejzaże, sceny rodzajowe i obrazy z historii Polski. W Paryżu uznanie i popularność przyniosły mu przede wszystkim sceny z dziejów Francji XVI i XVII wieku, a także portrety i kameralne, salonowe kompozycje ze strojnymi damami w bogatych wnętrzach, inspirowane bądź dawnym malarstwem holenderskim, bądź bardzo wówczas popularnym malarstwem J. L. E. Messoniera. Ponadto malował (przeważnie pastelami) też nieco frywolne akty kobiece; tych obrazów nie wystawiał i zapewne od razu sprzedawał.

Technicznie bardzo zdolny, wykonał mnóstwo niewielkich obrazów modnego z końca XVI lub początku XVII w. - epoki, która sumiennie wystudiował. Uczty, tańce, odwiedziny, trefnisie, pazie, Walezjusze, Buckinghamy - dostarczyli mu anegdot historycznych niezbyt głęboko pojętych oraz pretekstu do malowania starych szaf, krzeseł, dywanów, poduszek, kotar, puzder, koronkowych kołnierzów itp. rekwizytów kuchni historyczno-rodzajowego malarstwa.

(E.Niewiadomski, "Malarstwo polskie XIX i XX wieku", Warszawa 1926, s. 144).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2002-03-10 29 25 000 zł 26 000 zł N/A PLN USD