Agra Art | Aukcje

- 10 marca 2002

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET MARII KAMIńSKIEJ, MARZEC 1936
Nr:
3140
Technika:
pastel, papier
Wymiary:
67.5 cm x 49 cm
Cena wywoławcza:
18 000 zł
Cena uzyskana:
20 000 zł

IInformacje o dziele:

sygnowany u dołu od lewej do prawej: Witkacy 1936 | III (T.E) | NP NΠ | Ab Klingende Bierphase | P.P.C.

Po roku 1924 Witkacy ograniczył swoją twórczość malarską do działalności Firmy Portretowej „S.I.Witkiewicz”. Malował odtąd pastelowe portrety według, pięciu podstawowych typów A, B, C, D, E, ściśle określonych Regulaminem Firmy. Na portretach obok sygnatury często umieszczał informacje o zażytych używkach i narkotykach, których działanie na sobie eksperymentował. Prezentowany portret, obdarzonej intrygującą urodą, pani Marii Kamińskiej powstał w specyficznych okolicznościach. Według wspomnień samej modelki i – opartego na nich – przekazu rodzinnego, Witkacy malował go w wyniku zakładu, twierdząc, że potrafi z pamięci odtworzyć rysy znanej mu osoby. Punktem odniesienia dla całej kompozycji była biała gwiazda, od której wyprowadził rysunek twarzy portretowanej. W napisach przy sygnaturze artysta określił portret jako dzieło Typu E, który według regulaminu Firmy Portretowej zakładał „dowolną interpretację psychologiczną”. Adnotacje NP i NΠ świadczą ponadto, że autor powstrzymywał się od palenia i picia alkoholu. Skrót P.P.C. – znaczący „prawie po ciemku” – odnosi się do warunków w jakich powstał obraz. Marię Kamińską artysta malował jeszcze kilkakrotnie; inne jej portrety pochodzą z marca 1936 roku (porównaj: Katalog D.A.Rempex, 29 sierpnia 2002, nr 102, 205).

Stanisław Ignacy Witkiewicz:

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Warszawa 1885 - Jeziory na Wołyniu 1939) uczył się w domu pod kierunkiem ojca, Stanisława Witkiewicza. W 1903 zdał maturę we Lwowie. W 1904 zaczął podróżować, m.in. do Wiednia, Włoch, Monachium, Paryża, Londynu. W latach 1904-1910 odbywał studia w ASP w Krakowie u prof. Józefa Mehoffera, przerywane okresami nauki u Władysława Ślewińskiego. W 1914 wyjechał z ekspedycją Bronisława Malinowskiego do Australii, stamtąd zaś wprost do Petersburga, gdzie po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do wojska rosyjskiego. W Rosji był świadkiem rewolucji bolszewickiej. 

Po powrocie do kraju w 1918 został członkiem grupy „Formiści", z którą wystawiał w latach 1918-1922. W malarstwie tego okresu był najbliższy wcielenia w życie własnej teorii Czystej Formy, sformułowanej w czasie wojny (stosowała się ona również do dramatu). Obok Leona Chwistka był głównym teoretykiem ugrupowania. Po 1924 działał jako jednoosobowa „Firma Portretowa S. I. Witkiewicz’’ wykonująca portrety na zamówienie. Jednocześnie kontynuował twórczość literacką (dramaty, powieści) i filozoficzną, przede wszystkim zaś uprawiał spajającą wszystkie formy jego aktywności, docenioną dopiero u schyłku XX wieku „sztukę życia’’. Popełnił samobójstwo na początku II wojny światowej, nazajutrz po agresji sowieckiej na Polskę.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2002-03-10 55 18 000 zł 20 000 zł N/A PLN USD