Agra Art | Aukcje

- 21 kwietnia 2002

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
KWIATY, 1954
Nr:
3263
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
73 cm x 59.5 cm
Cena wywoławcza:
600 zł
Cena uzyskana:
1 200 zł

IInformacje o dziele:

sygnowany p.g.: H. Cygańska na odwr. adres i sygnatura u d.: Helena Cygańska Walicka, na krosnach p.g. nalepka CBWA Zachęta z Wystawy okręgowej ZPAP z 1954 l.g. fragment zerwanej nalepki ZPAP

Obraz powstał u schyłku dominacji socrealizmu w sztuce polskiej. Reprezentuje cechy typowej martwej natury tego okresu: jest poprawny w rysunku i stonowanej kolorystyce, przedstawia bukiet z polnych kwiatów i traw w ludowym siwaku, z książką w szarej oprawie. Martwa natura, często uzupełniana o takie elementy jak książki czy gazety, należała do kanonów malarstwa socrealistycznego, po który chętnie sięgali twórcy chcący uczestniczyć w oficjalnym życiu artystycznym, a niechętni propagowanej wtedy, natrętnej dydaktyce czy wręcz agitacji.

Helena Cygańska - Walicka:

W 1948 ukończyła studia malarskie w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1945 aż do rozwiązania w 1982 była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Brała udział w niemal wszystkich wystawach Okręgu Warszawskiego ZPAP oraz w licznych ogólnopolskich i zagranicznych. Uczestniczyła we wszystkich czterech Ogólnopolskich Wystawach Plastyki w Warszawie (1950-1954), zdobywając nagrody w 1951 i 1952. Miała też ponad 20 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jej twórczość jest reprezentowana w muzeach i zbiorach prywatnych w kraju oraz w kolekcjach zagranicznych. Artystka reprezentuje sztukę opartą o dobry warsztat i realistyczną tradycję „szkoły warszawskiej”, które to cechy w drugiej połowie lat 50. spotkały się z wpływami koloryzmu i swobodą malarstwa informel. Zaowocowało to malarstwem pełnym werwy, nieortodoksyjnym jeśli chodzi o wierność realiom, za to bogatym w efekty czysto malarskie, kolorystyczne i fakturowe.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2002-04-21 8 600 zł 1 200 zł N/A PLN USD