Agra Art | Aukcje

- 15 grudnia 2002

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PRZEMARSZ WOJSKA, 1871
Nr:
3699
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
39.2 cm x 78.3 cm
Cena wywoławcza:
95 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

sygnowany l.d.: W.Malecki 1871 r.
Prezentowany tu Przemarsz wojska – obraz przypominający tematem i nostalgicznym nastrojem powstańcze sceny Maksymiliana Gierymskiego – malował Malecki w Monachium, podczas swego drugiego pobytu w tym mieście. Był to najszczęśliwszy okres jego twórczości. Artysta wiele wówczas podróżował, jego obrazy, wyróżniano i odznaczano medalami na wystawach. O ich wysokim poziomie świadczy także ten rozległy i niewątpliwie polski pejzaż z wtopionymi weń sylwetkami ludzi – wieśniaczek z chrustem, konnych oficerów i maszerującego oddziału regularnej piechoty. Przysłonięte chmurami niebo, zgaszone zielenie, ugry i szarości budują sugestywny nastrój bezsłonecznego, jesiennego dnia, a tzw. „ręcznikowy” format pozwolił artyście odtworzyć „wrażenie wielkich przestrzeni równin na płaskim Mazowszu”.

Władysław Aleksander Malecki:

Władysław Aleksander Malecki (Masłów k. Kielc 1836 - Szydłowiec 1900) - malarz i rysownik, w latach 1852-1856 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Christiana Breslauera a następnie pracował jako dekorator teatralny. Uzyskanie w roku 1866 stypendium rządowego, umożliwiło mu wyjazd do Monachium i dalsze studia w prywatnej szkole pejzażysty Eduarda Schleicha. Później, po rocznym pobycie w kraju (1869-1870), ponownie wyjechał do Monachium, gdzie pozostał do roku 1880. Podczas licznych podróży po Bawarii, wędrówek po Alpach, Tyrolu i podczas wyjazdów do kraju malował pejzaże, które wystawiał, m.in. w Warszawie, Krakowie, we Lwowie oraz w Monachium, Wiedniu, Berlinie i w Londynie, gdzie w 1874 zdobył złoty, a w 1877 srebrny medal. Jego sukcesy skończyły się po powrocie do kraju z początkiem lat 80. XIX w. Początkowo mieszkał w Warszawie, później kilkakrotnie zmieniał miejsca pobytu. W roku 1898 osiadł w Szydłowcu, gdzie dzięki życzliwości burmistrza otrzymał bezpłatne mieszkanie w Ratuszu. Schorowany i zapomniany artysta zmarł w biedzie. Pozostawił kilkaset obrazów i rysunków rozprzedanych na licytacji w 1901 roku. Malecki był przede wszystkim wrażliwym pejzażystą o osobistym, kontemplacyjnym stosunku do natury. Malował świetliste, nastrojowe krajobrazy pól, lasów oraz widoki wsi i małych miasteczek. Rzadziej malował sceny z powstania styczniowego, obrazy rodzajowe, wnętrza i martwe natury. Twórczość artysty przypomniała niedawna wystawa monograficzna w Muzeum Narodowe w Kielcach, na której zaprezentowano obrazy i rysunki ze zbiorów wielu polskich muzeów i kolekcji prywatnych (patrz: Władysław Aleksander Malecki 1836-1900. Katalog wystawy monograficznej przygotowanej pod kierunkiem Alojzego Obornego, Muzeum Narodowe, Kielce 1999).Malecki był przede wszystkim wrażliwym pejzażystą o osobistym, kontemplacyjnym stosunku do natury. Malował świetliste, nastrojowe krajobrazy pól, lasów oraz widoki wsi i małych miasteczek. Rzadziej malował sceny z powstania styczniowego, obrazy rodzajowe, wnętrza i martwe natury. 

Twórczość artysty przypomniała niedawna wystawa monograficzna w Muzeum Narodowe w Kielcach, na której zaprezentowano obrazy i rysunki ze zbiorów wielu polskich muzeów i kolekcji prywatnych (patrz: Władysław Aleksander Malecki 1836-1900. Katalog wystawy monograficznej przygotowanej pod kierunkiem Alojzego Obornego, Muzeum Narodowe, Kielce 1999).

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2002-12-15 46 95 000 zł - N/A PLN USD