Agra Art | Aukcje

- 15 grudnia 2002

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
STERTY SIANA, 1880-1881
Nr:
3711
Technika:
akwarela, papier
Wymiary:
12 cm x 21 cm
Cena wywoławcza:
5 000 zł
Cena uzyskana:
8 500 zł

IInformacje o dziele:

sygnowana l.d.: JAN STANISŁAWSKI
Na odwrocie prostokątna pieczątka własnościowa z wpisami ołówkiem: ZE ZBIORÓW | S. i G. Stanisławskich | Autor Jan Stanisławski | Tytuł [nie wypełnione] ] Rodzaj Aquarella.
Akwarela Sterty siana jest wczesną pracą Jana Stanisławskiego, najpewniej kartą jednego z jego szki-cowników, z czasów studiów u Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Analiza cech kompozycyjnych, kolorystycznych i warsztatowych, zbieżnych z innymi pejzażami artysty zawartymi w Szkicowniku z lat 1880-1881 (zbiory Gabinetu Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie) pozwala datować akwarelę na ten sam okres. Topografia tych krajobrazów z motywami krytych strzechą chałupek za niskimi, chruścianymi płotami, częściowo przesłoniętych wysokimi drzewami doty-czy najbliższych okolic Warszawy – Mokotowa, Czerniakowa i Wilanowa. Ponadto identyczne oznakowanie – stemplem tej samej treści, wypełnionym tym samym charakterem pisma – potwierdza po-chodzenie prezentowanej akwareli z dawnych zbiorów doktora Grzegorza Stanisławskiego i Stanisławy Wysockiej-Stanisławskiej, brata malarza i jego żony, znanej aktorki. Według ekspertyzy Elżbiety Charazińskiej

Jan Stanisławski:

Jan Stanisławski (Olszana na Ukrainie 1860 - Kraków 1907) – wybitny malarz pejzażysta, grafik, pedagog – był jedną z najbarwniejszych postaci krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski.

Początkowo w Warszawie i Petersburgu studiował matematykę, później malarstwo u Wojciecha Gersona w Warszawie, Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a w latach 1885-1888 u Carolusa Durana w Paryżu. Wiele podróżował po Europie – wyjeżdżał do Francji, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Czech, wielokrotnie jeździł na Ukrainę.
W 1895 był w Berlinie, gdzie współpracował z W. Kossakiem i J. Fałatem przy malowaniu panoramy Berezyna. W 1897 został profesorem malarstwa krajobrazowego krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, twórcą tzw. krakowskiej szkoły pejzażu. Wykształcił blisko 60 uczniów, m.in. S. Kamockiego, H. Szczyglińskiego, S. Filipkiewicza, I. Trusza czy S. Gałka. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897), członkiem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901). Uczestniczył w wielu wystawach.

Początkowo malował realistyczne pejzaże oparte na przygotowawczych studiach z natury (liczne zachowane szkicowniki). Późniejsza fascynacja impresjonizmem spowodowała eksperymenty ze światłem w pejzażu i coraz większą dążność do syntezy form barwnych. Podczas swych podróży tworzył setki, najczęściej miniaturowych pejzaży malowanych bezpośrednio w plenerze.
Zajmował się grafiką, ilustracją, projektował plakaty i dekoracje teatralne.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2002-12-15 57 5 000 zł 8 500 zł N/A PLN USD