Agra Art | Aukcje

- 15 grudnia 2002

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET MARII KAMIńSKIEJ, 1935
Nr:
3713
Technika:
pastel, papier
Wymiary:
66 cm x 50 cm
Cena wywoławcza:
24 000 zł
Cena uzyskana:
29 000 zł

IInformacje o dziele:

sygnowany wzdłuż dolnej krawędzi białą kredką: (T.B + d)| Ign Witkiewicz 1935 X NP 3 l NΠ 2m NΠΠ 57 + Allik + herb.

Prezentowany Portret Marii Kamińskiej, damy o niebanalnej, intrygującej urodzie, powstał w ramach działalności tzw. Firmy Portretowej „S.I.Witkiewicz”, do której – po roku 1924 – artysta ograniczył swoją twórczość malarską. Odtąd malował pastelowe portrety według, ściśle określonych Regulami-nem Firmy, pięciu podstawowych typów A, B, C, D, E a także ich pochodnych. Na portretach obok sygnatury często umieszczał informacje o zażytych używkach i narkotykach, których działanie na sobie eksperymentował. Jak wynika z takich napisów, portret Marii Kamińskiej, Witkacy zakwalifiko-wał jako „typ B + d”, co według Regulaminu Firmy, oznaczało „rodzaj bardziej charakterystyczny, jednak bez cienia karykatury. Robota bardziej kreskowa niż typu A z pewnym odcieniem cech charak-terystycznych, co nie wyklucza „ładności” w portretach kobiecych. Stosunek do modela obiektywny.” Dopisek „d” informował dodatkowo o „spotęgowaniu charakteru w tym samym typie”. Natomiast pozostałe adnotacje przy sygnaturze, oznaczają, że artysta od trzech lat powstrzymywał się od palenia (NP 3 l ), dwa miesiące od picia alkoholu (N 2m ), prawdopodobnie przez 57 dni nie pił piwa (NΠΠ 57), natomiast zażył jakiś niezidentyfikowany lek (Allik), który następnie popił herbatą.

Stanisław Ignacy Witkiewicz:

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Warszawa 1885 - Jeziory na Wołyniu 1939) uczył się w domu pod kierunkiem ojca, Stanisława Witkiewicza. W 1903 zdał maturę we Lwowie. W 1904 zaczął podróżować, m.in. do Wiednia, Włoch, Monachium, Paryża, Londynu. W latach 1904-1910 odbywał studia w ASP w Krakowie u prof. Józefa Mehoffera, przerywane okresami nauki u Władysława Ślewińskiego. W 1914 wyjechał z ekspedycją Bronisława Malinowskiego do Australii, stamtąd zaś wprost do Petersburga, gdzie po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do wojska rosyjskiego. W Rosji był świadkiem rewolucji bolszewickiej. 

Po powrocie do kraju w 1918 został członkiem grupy „Formiści", z którą wystawiał w latach 1918-1922. W malarstwie tego okresu był najbliższy wcielenia w życie własnej teorii Czystej Formy, sformułowanej w czasie wojny (stosowała się ona również do dramatu). Obok Leona Chwistka był głównym teoretykiem ugrupowania. Po 1924 działał jako jednoosobowa „Firma Portretowa S. I. Witkiewicz’’ wykonująca portrety na zamówienie. Jednocześnie kontynuował twórczość literacką (dramaty, powieści) i filozoficzną, przede wszystkim zaś uprawiał spajającą wszystkie formy jego aktywności, docenioną dopiero u schyłku XX wieku „sztukę życia’’. Popełnił samobójstwo na początku II wojny światowej, nazajutrz po agresji sowieckiej na Polskę.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2002-12-15 60 24 000 zł 29 000 zł N/A PLN USD