Agra Art | Aukcje

Pierwszy obiekt z tej aukcji

- 6 grudnia 1998

Ostatni obiekt z tej aukcji

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PORTRET STANISłAWA BIELATOWICZA
Nr:
492
Technika:
pastel, papier
Wymiary:
64.2 cm x 50.6 cm
Cena wywoławcza:
22 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

Sygnowany l.d.: Witkacy 13/X | 1929, napis p.d.: T.B+E (+ po peyotlu A i C) | NP4 (-3)Na odwrocie nalepka z napisem „Bazar Artystyczny M. Haneman Zakopane”. Portretowany Stanisław Bielatowicz, osiadły w Zakopanem lwowianin, właściciel restauracji i cukierni o nazwie „Tatrzańska” (założona w 1923 r.), narciarz i działacz „Sokoła” był dobrym znajomym, a może nawet przyjacielem Witkacego. Prezentowany tu portret, pochodzący ze zbiorów rodziny portretowanego, „namalowany został w Zakopanem, dzień po spotkaniu towarzyskim w domu Heleny i Teodora Białynickich-Birula, połączonym z eksperymentami narkotycznymi z użyciem kokainy i peyotlu oraz alkoholu [...] Jest on interesującym i zarazem rzadkim przykładem dzieła Firmy Portretowej „S.I.Witkiewicz”, w którym zawarta jest większość jej podstawowych typów - A,B,C i E, a odnotowanie przedłużonego działania peyotlu czyni ten portret kolekcjonerskim rarytasem”.

Stanisław Ignacy Witkiewicz:

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Warszawa 1885 - Jeziory na Wołyniu 1939) uczył się w domu pod kierunkiem ojca, Stanisława Witkiewicza. W 1903 zdał maturę we Lwowie. W 1904 zaczął podróżować, m.in. do Wiednia, Włoch, Monachium, Paryża, Londynu. W latach 1904-1910 odbywał studia w ASP w Krakowie u prof. Józefa Mehoffera, przerywane okresami nauki u Władysława Ślewińskiego. W 1914 wyjechał z ekspedycją Bronisława Malinowskiego do Australii, stamtąd zaś wprost do Petersburga, gdzie po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do wojska rosyjskiego. W Rosji był świadkiem rewolucji bolszewickiej. 

Po powrocie do kraju w 1918 został członkiem grupy „Formiści", z którą wystawiał w latach 1918-1922. W malarstwie tego okresu był najbliższy wcielenia w życie własnej teorii Czystej Formy, sformułowanej w czasie wojny (stosowała się ona również do dramatu). Obok Leona Chwistka był głównym teoretykiem ugrupowania. Po 1924 działał jako jednoosobowa „Firma Portretowa S. I. Witkiewicz’’ wykonująca portrety na zamówienie. Jednocześnie kontynuował twórczość literacką (dramaty, powieści) i filozoficzną, przede wszystkim zaś uprawiał spajającą wszystkie formy jego aktywności, docenioną dopiero u schyłku XX wieku „sztukę życia’’. Popełnił samobójstwo na początku II wojny światowej, nazajutrz po agresji sowieckiej na Polskę.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
1998-12-06 22 000 zł - N/A PLN USD