Agra Art | Aukcje

- 9 marca 1997

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
TARG RYBNY NAD WISŁĄ
Nr:
858
Technika:
pastel, papier
Wymiary:
49.5 cm x 65 cm
Cena wywoławcza:
16 000 zł
Cena uzyskana:
-

IInformacje o dziele:

Sygn. p.d.: Markowicz Artur | Kraków

Na odwrocie – na oprawie – nalepka i napis z metryczką obrazu oraz dwukrotnie naniesione informacje o jego wymiarach.  

"Targ rybny nad Wisłą [...] jest pięknym przykładem wrażliwości kolorystycznej artysty, który w specyficznym dla siebie „piśmie barw”, zwłaszcza zielono-błękitnej mglistej tonacji, plamami zaznacza ikład postaci stojących kobiet i wydobywa ekspresję całej grupy” (J. Wiercińska; z katalogu wystawy monograficznej) 

Obraz może być identyczny z jedną z prac prezentowanych na zbiorowej wystawie Artura Markowicza w krakowskim TPSP w roku 1928 (patrz: Katalog wystawy s. 5, nr 108 lub 109 - Targ rybny nad Wisłą lub Targ rybny na Kazimierzu).  

Bibliografia:

Malarstwo polskie...

więcej

Artur Markowicz:

Malarz, grafik, rysownik. Studiował w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych m.in. u Jana Matejki, a następnie w Akademii monachijskiej i w Paryżu. Związany na stałe z Krakowem wyjeżdżał do Włoch, Wiednia, Holandii, Belgii i Jerozolimy znajdując podczas podróży tematy do obrazów. Wrażliwy kolorysta malował głównie pastelami, rzadziej olejno - pejzaże, porterty, wnętrza „holenderskie”, a przede wszystkim sceny rodzajowe z żydowskiej dzielnicy Krakowa (Modlitwa w świątyni, Adoracja Tory, Talmudyści). Większe kolekcje obrazów Artura Markowicza w Muzeum Narodowym i Muzeum Historycznym w Krakowie oraz Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie; bardzo wiele jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
1997-03-09 46 16 000 zł - N/A PLN USD
1992-10-11 46 16 000 zł - N/A PLN USD
2011-06-12 46 16 000 zł - N/A PLN USD EUR