Agra Art | Aukcje

- 25 września 2005

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ALDEBARAN I HYADY, 1920
Nr:
7343
Technika:
pastel, papier
Wymiary:
101 cm x 72 cm
Cena wywoławcza:
30 000 zł
Cena uzyskana:
108 000 zł

IInformacje o dziele:

sygnowany p.d.: Witkacy | 1920 | Aldebaran i Hyady. N 4.

Witkacy interesował się astronomią od dziecka. Potwierdzają to wzmianki w listach jego ojca, Stanisława Witkiewicza, a także wspomnienia żony, Jadwigi Witkiewiczowej. W roku 1917 artysta rozpoczął tworzenie cyklu fantastycznych kompozycji o tematyce astronomicznej, rysowanych pastelami. Było ich kilkadziesiąt, do naszych czasów przetrwało kilkanaście (w zbiorach muzealnych i prywatnych). Aldebaran i Hyady z roku 1920, to – prawdopodobnie – kolejna wersja nie zachowanej, wcześniejszej kompozycji o tym samym tytule, wzmiankowanej w katalogu wystawy Witkacego w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w styczniu 1919 roku. Być może, cyfra 4 występująca obok sygnatury artysty wskazuje, że była to wersja czwarta. Kompozycja przedstawia Byka, gwiazdozbiór nieba północnego, z jego najjaśniejszą, czerwono-pomarańczową podwójną gwiazdą Aldebaran (sugerowaną tu przez postać o fantastycznym łbie baranim) i zespołem mniejszych gwiazd – Hyad. Według mitologii greckiej, Hyady były nimfami, siostrami Plejad, córkami Atlasa, które w rozpaczy po stracie brata Hylasa odebrały sobie życie i zostały zamienione w gwiazdy. Malarska interpretacja gwiazdozbioru w wykonaniu Witkacego jest dość swobodna. O ile w zdeformowanych postaciach można dopatrzyć się czterech nieszczęśliwych kobiet, to nazwa gwiazdy Aldebaran nie ma nic wspólnego z baranem. Pochodzi od arabskiego al-dabaran i oznacza „podążający...
więcej

Stanisław Ignacy Witkiewicz:

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Warszawa 1885 - Jeziory na Wołyniu 1939) uczył się w domu pod kierunkiem ojca, Stanisława Witkiewicza. W 1903 zdał maturę we Lwowie. W 1904 zaczął podróżować, m.in. do Wiednia, Włoch, Monachium, Paryża, Londynu. W latach 1904-1910 odbywał studia w ASP w Krakowie u prof. Józefa Mehoffera, przerywane okresami nauki u Władysława Ślewińskiego. W 1914 wyjechał z ekspedycją Bronisława Malinowskiego do Australii, stamtąd zaś wprost do Petersburga, gdzie po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do wojska rosyjskiego. W Rosji był świadkiem rewolucji bolszewickiej. 

Po powrocie do kraju w 1918 został członkiem grupy „Formiści", z którą wystawiał w latach 1918-1922. W malarstwie tego okresu był najbliższy wcielenia w życie własnej teorii Czystej Formy, sformułowanej w czasie wojny (stosowała się ona również do dramatu). Obok Leona Chwistka był głównym teoretykiem ugrupowania. Po 1924 działał jako jednoosobowa „Firma Portretowa S. I. Witkiewicz’’ wykonująca portrety na zamówienie. Jednocześnie kontynuował twórczość literacką (dramaty, powieści) i filozoficzną, przede wszystkim zaś uprawiał spajającą wszystkie formy jego aktywności, docenioną dopiero u schyłku XX wieku „sztukę życia’’. Popełnił samobójstwo na początku II wojny światowej, nazajutrz po agresji sowieckiej na Polskę.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2005-09-25 75 30 000 zł 108 000 zł N/A PLN USD