Agra Art | Aukcje

- 9 grudnia 2007

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
PRZEJŚCIE WOJSK NAPOLEONA PRZEZ BEREZYNĘ,1895
Nr:
10839
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
80.5 cm x 167.5 cm
Cena wywoławcza:
125 000 zł
Cena uzyskana:
253 000 zł

IInformacje o dziele:

sygnowany l.d.: Wojciech Kossak | Berlin 18[95]
Na odwrocie płótna czerwony stempel: Victorin | Schu[t]zmann | HALB | KRELDE_G[.]ONIE

Obraz powstał w związku z przygotowaniami do pracy nad Berezyną, panoramą przedstawiającą dramatyczny odwrót wojsk napoleońskich spod Moskwy i ich przejście przez Berezynę w dniu 28 listopada 1812.
Panoramę Berezyna, pojętą „w duchu zaszczytnym dla Wielkiej Armii, bo złamanej tylko klimatem”, Wojciech Kossak malował – wspólnie z Julianem Fałatem i zespołem – od grudnia 1894 do kwietnia 1896 roku.
Kossak (któremu pomagał Kazimierz.Pułaski) był autorem niemal całości kompozycji figuralnej; Fałat namalował grupę przy moście dla pieszych i cały pejzaż (przy współpracy Michała Wywiórskiego, Jana Stanisławskiego, Antoniego Piotrowskiego).

O pracy nad Berezyną artysta barwnie pisał w swoich Wspomnieniach:
Gdy na Wystawie Krajowej we Lwowie Racławice, rozgrzewając serca i wywołując entuzjazm, wykazały co potrafię na tym polu, zaproponował mi Fałat, abym z nim do spółki, w Berlinie, wykonał panoramę na tle ogólnoświatowym.
Wybraliśmy Berezynę, mnie dającą pole figuralne najbogatsze, jakie wymarzyć sobie można, Fałatowi zaś śniegi, które tak rozumie i doskonale maluje. /.../ pojechałem na Litwę poznać brzegi Berezyny. Towarzyszyli mi: Wywiórski i Pułaski. Przedtem jednak zwróciłem się do archiwum Ministerstwa Wojny w Wiedniu z prośbą o użyczenie mi wszystkich dzieł traktujących specjalnie...

więcej

Wojciech Kossak:

Wojciech Kossak (Paryż 1856 - Kraków 1942 ) – powszechnie znany malarz, postrzegany przede wszystkim jako świetny batalista. Syn i uczeń Juliusza Kossaka kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Akademii monachijskiej oraz w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, pracując dla cesarza Wilhelma II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu, gdzie wykonywał szkice do zamierzonych panoram. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych wykonując zamówienia portretowe. W 1913 był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. W latach I wojny światowej pełnił służbę wojskową. Był współautorem panoram: „Racławice” (1893-1894), „Berezyna” (1895-1896), „Bitwa pod piramidami” (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej „Somosierry” (1900). Z temperamentem i swobodą tworzył szeroko malowane, dynamiczne sceny batalistyczne, historyczne, rodzajowe oraz liczne portrety. Z upodobaniem malował konie. Jego obrazy, gloryfikujące dawne i współczesne artyście polskie wojsko i bohaterstwo żołnierzy, trafiały do patriotycznych uczuć odbiorców i cieszyły się ogromna popularnością.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2007-12-09 121 125 000 zł 253 000 zł N/A PLN USD EUR