Agra Art | Aukcje

- 20 kwietnia 2008

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
WESTERN, 1965
Nr:
11417
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
60.5 cm x 105.3 cm
Cena wywoławcza:
7 000 zł
Cena uzyskana:
7 000 zł

IInformacje o dziele:

na odwr. na płótnie napisy: l.: OSIEKI 65 | BENON LIBERSKI | ŁÓDŹ | GŁOWACKIEGO 15; p.: „WESTERN“ oraz stempel zezwalający na wywóz za granicę
Na krośnie adres łódzkiego BWA

Temat westernów - jeden z najpopularniejszych w dorobku Benona Liberskiego - pojawił się w jego malarstwie ok. roku 1961. Z czasem przedstawienia szlachetnych kowbojów walczących w słusznej sprawie uległy zmianie zarówno pod względem treści jak i formy. Nastąpiło nagromadzenie przedmiotów i scen z akcją toczącą się na wielu planach, na całej powierzchni płótna, podporządkowaną efektom dekoracyjnym. Złote tło przypieczętowało wizję tego mitycznego, irrealnego świata, któremu bliżej do bajkowej poetyki niż atmosfery Dzikiego Zachodu. Obraz Western z 1965 z portretem kowboja na pierwszy planie i komiksowymi scenami w głębi jest jedną z najciekawszych „westernowych“ opowieści, łączącą w sobie najlepsze cechy warsztatu artysty z ideowym przesłaniem.

Benon Liberski:

Benon Liberski (Łódź 3 V 1926 – Łódź 15 IV 1983) studia artystyczne, rozpoczęte w 1951 w PWSSP w Łodzi kontynuował na Wydziale Grafiki w Katowicach (filii krakowskiej ASP), gdzie w 1954 r. uzyskał dyplom. Debiutował na Międzynarodowej Wystawie z okazji Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Berlinie otrzymując I nagrodę za grafikę w dziale polskim. Od ok. 1960 roku poświęcił się głównie malarstwu wypracowując własny styl, w którym łączył warsztat realisty z wpływami pop-artu przejawiającymi się m.in. we włączaniu do kompozycji „komiksowych” aktów czy postaci kowbojów. Motywy te łączył z widokami przemysłowych wnętrz i konstrukcji. Stosował grubą, giętką, ekspresyjną linię. Początkowo ciemne płótna z czasem nabrały ostrości. W obrazach metaforycznych istotną rolę odegrało słowo - artysta wprowadzał tekst drukowany do scen rodzajowych. Malował także cykle wojenne: „Berlin”, „Lenino”, „Zbrodnie faszyzmu”. W grafice, którą zajmował się równolegle z malarstwem, preferował linoryt i stemple. Był laureatem licznych nagród w dziedzinie grafiki oraz m.in. II nagrody na wystawie pokonkursowej „Człowiek, praca, środowisko” Warszawa 1971. Uważany jest za czołowego przedstawiciela łódzkiej szkoły realistów. Był także pedagogiem, od 1977 prorektorem PWSSP w Łodzi. Brał udział we wszystkich wystawach malarzy realistów, miał wiele wystaw indywidualnych, m.in. w BWA Łódź 1974, BWA Bydgoszcz 1975, Moskwie 1976, BWA Kraków 1977. Pośmiertna wystawa monograficzna artysty miała miejsce w Łodzi w Galerii Sztuki BWA w 1985.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2008-04-20 43 7 000 zł 7 000 zł N/A PLN USD EUR