Agra Art | Aukcje

- 1 czerwca 2008

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
NOC W KARTUZJI
Nr:
11507
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
37.3 cm x 50 cm
Cena wywoławcza:
12 000 zł
Cena uzyskana:
31 000 zł

IInformacje o dziele:

Na krośnie napis kredką: 388/K

Prezentowana Noc w Kartuzji jest - nieznaną dotychczas, pełniejszą, ciekawszą i bogatszą w szczegóły - wersją romantycznego nokturnu uznanego za dzieło Franciszka Lampiego, określanego jako Kartuzja lub Noc w klasztorze kartuzów, a znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie (MP 3044).
Nasz obraz prezentuje jednak znacznie wyższy poziom malarski, co nasuwa przypuszczenie o wtórności kompozycji muzealnej, będącej zapewne repliką lub starą kopią. Obie Kartuzje przedstawiają pomieszczenia klasztorne. „W krużganku krzątają się mnisi, za uchylonymi drzwiami ukryte jest źródło światła - latarni lub pochodni, której blask zabarwia wnętrze ciepłym oranżowym tonem. Po prawej stronie ogromny prześwit odsłania fragment nierealnego pejzażu z zamkiem na skale - rozległe pustkowie tonące w zimnej, błękitno zielonej poświacie księżyca“. O ile jednak nierealny wydaje się pejzaż w Kartuzji muzealnej, o tyle krajobraz w naszej Nocy w Kartuzji przywodzi skojarzenie z konkretnym miejscem, a mianowicie z ujętym z klasztoru kartuzów na Capri widokiem na skały Faraglioni i ruiny rzymskie.
Jest to oczywiście widok przetworzony przez fantazję artysty, którego - jak pisał Aleksander Lesser - „krajobrazy były pełne utworu poetyckiego, lecz brakło w nich studium natury“. Artysta był wprawdzie we Włoszech, ale o jego bytności na Capri nic nie wiemy. Musiał jednak znać popularne ryciny przedstawiające wyspę, a wśród...

więcej

Franciszek Ksawery Lampi:

Franciszek Ksawery Lampi, syn malarza Jana Chrzciciela Lampiego (1751-1830), z pochodzenia był Włochem. Wychował się w Wiedniu, gdzie uczył się początkowo ojca, a później w tamtejszej Akademii u H. Fügera, H. Maurera, a prawdopodobnie także u I. Duviviera i F. Casanovy. Podróżował do Włoch i Niemiec. Skłócony z ojcem, w 1814 wyjechał na Węgry, skąd ok. 1815 przybył do Polski i zamieszkał w Warszawie. Stąd wyjeżdżał do innych miast polskich i za granicę - do Niemiec i Austrii. W 1817-1818 przebywał w Krakowie, po 1830 kilka lat spędził we Wrocławiu. Zajmował się pracą pedagogiczną; w Krakowie jego uczniami byli, m.in. Wojciech Korneli Stattler i Piotr Michałowski. Malował przede wszystkim portrety oraz pejzaże fantastyczne i marynistyczne, rzadziej także obrazy rodzajowe, religijne i mitologiczne.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2008-06-01 20 12 000 zł 31 000 zł N/A PLN USD EUR