Agra Art | Aukcje

- 15 czerwca 2008

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
ROMAN RUSZCZYC POD TULLNEM, 1883
Nr:
11640
Technika:
akwarela, papier
Wymiary:
38 cm x 55 cm
Cena wywoławcza:
50 000 zł
Cena uzyskana:
85 000 zł

IInformacje o dziele:

ROMAN RUSZCZYC WRACA Z PODJAZDU Z JEŃCAMI DO OBOZU POLSKIEGO POD TULLNEM, 1883

38 x 55 cm (w świetle passe-partout) sygnowana l.d.: Juliusz Kossak | 1883

Obraz w roku 1883 wystawiony był w krakowskim Towarzystwie Sztuk Pięknych, skąd trafił do zbiorów prywatnych i przez lata nie był pokazywany szerszej publiczności. Wypłynął dopiero w roku 2000, ku radości miłośników malarstwa Juliusza Kossaka. Obecnie ponownie pojawia się na aukcyjnym rynku sztuki.

Roman Ruszczyc herbu Lis, tytułowy bohater obrazu, od 1686 rotmistrz chorągwi wołoskiej (zm. po 1702), był bratankiem, znanego z Trylogii, „sławnego zagończyka“ Jerzego Ruszczyca i stryjecznym bratem rotmistrza chorągwi pancernej Damiana Ruszczyca.

Obraz, malowany w rocznicę bitwy pod Wiedniem, przedstawia epizod wiedeńskiej kampanii, który miał miejsce w obozie wojsk sprzymierzonych pod Tulln nad Dunajem - Roman Ruszczyc (wówczas jeszcze porucznik), wysłany na czele niewielkiego oddziału jazdy w celu zbadania pozycji nieprzyjaciela, wraca do obozu prowadząc jeńców tureckich. Zdarzenie to dokładnie opisał naoczny świadek, uczestnik wiedeńskiej kampanii, pan Mikołaj na Dyakowcach Dyakowski, podstoli latyczewski w swoim Dyariuszu wideńskiej okazyji przez Najjaśniejszego Króla Jmci polskiego, Jana Trzeciego, z wiekopomną sławą narodu naszego ekspediowanej ...

Otóż zdarzyło się, że podjazdy, wysyłane przez „generalissimusów i elektorów“ niemieckich,...
więcej

Juliusz Kossak:

Juliusz Kossak (Wiśnicz 1824 - Kraków 1899) - malarz i ilustrator - był jednym z najpopularniejszych artystów polskich 2. połowy XIX wieku. Naukę rysunku i malarstwa rozpoczął we lwowskiej pracowni Jana Maszkowskiego; później wiele rysował z natury odwiedzając majątki szlacheckie na Ukrainie, Podolu i Wołyniu. W roku 1852 był w Wiedniu, na Węgrzech i w Petersburgu, a następnie zamieszkał na stałe w Warszawie. Lata 1856-1860 spędził w Paryżu, gdzie przyjaźnił się z Horacem Vernetem. Powróciwszy do Warszawy w latach 1862-1868 był kierownikiem artystycznym „Tygodnika Ilustrowanego”. W roku 1869 przeniósł się na stałe do Krakowa, skąd wyjeżdżał jeszcze do Monachium, by malować w atelier batalisty Franza Adama. Kossak był przede wszystkim znakomitym akwarelistą; rzadziej posługiwał się techniką olejną. Malował obrazy historyczne i batalistyczne, sceny rodzajowe ilustrujące życie i tradycje dworu szlacheckiego oraz obyczaje polskiego ludu. Ale prawdziwymi bohaterami jego obrazów były konie, których ruch, temperament, charakter i indywidualność potrafił po mistrzowsku przedstawić. Był także autorem wielu ilustracji do czasopism i książek, trafiającym bezbłędnie tak w klimat utworów literackich, jak i w tęsknoty i potrzeby odbiorców - czytelników Pieśni o ziemi naszej Wincentego Pola, Trylogii Henryka Sienkiewicza, Pana Tadeusza i poematów Adama Mickiewicza.

Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2008-06-15 2 50 000 zł 85 000 zł N/A PLN USD