Agra Art | Aukcje

- 7 grudnia 2008

Obiekt w archiwum

[ status: zarchiwizowany ]
Tytuł:
RUINY ŚWIĄTYNI W KOM OMBO NAD NILEM, 1922
Nr:
12201
Technika:
olej, płótno
Wymiary:
34 cm x 51 cm
Cena wywoławcza:
12 000 zł
Cena uzyskana:
16 000 zł

IInformacje o dziele:

sygnowany l.d.: Ernst Koerner 1922

Na krośnie stara nalepka z autorskim (?) napisem atramentem: Prof. Ernst Koerner | Berlin N.W. 23 Klopstock Str. 55 | Kom Ombe am Nil | (Krokodilstempel). Nadto po 2 stemple - 34 i 51 - odnoszące się do wymiarów krosna.

Obraz przedstawia ruiny położonej na brzegu Nilu świątyni w Kom Ombo, w Górnym Egipcie (50 km na północ od Asuanu). Świątynia poświęcona była kilku bóstwom (m.in. Sobek, Horus, Hator, Chonsu), jednak łączono ją przede wszystkim z Sobkiem, bogiem płodności i wody, czczonym pod postacią krokodyla. W świątyni znajdują się mumie świętych krokodyli. Egipcjanie wierzyli, że zwierzęta te przynoszą obfitsze wylewy Nilu, a zatem także i lepsze plony.

Ernst Carl Koerner (Körner) :

Ernst Carl Koerner (Körner) - niemiecki orientalista i pejzażysta; gimnazjum kończył w Berlinie, gdzie równolegle uczył się malarstwa w pracowni znanego pejzażysty Hermanna Eschke. Temu pierwszemu nauczycielowi zawdzięczał najwięcej, mimo, że później kształcił się jeszcze pod kierunkiem Karla Steffecka i Gottlieba Biermanna. W jego obrazach dostrzegalne są także inspiracje malarstwem Eduarda Hildebrandta. Artysta wyjeżdżał w liczne podróże studyjne - nad Morze Północne i Bałtyk w góry Harcu, do Francji, Włoch, Grecji, Anglii, Szkocji czy Hiszpanii. Począwszy od 1873 kilkakrotnie jeździł do Egiptu i krajów Orientu, m.in. do Turcji i Libanu. W 1894 został profesorem Akademii w Berlinie, a w latach 1895-1899 był prezesem tamtejszego stowarzyszenia artystów. Malował przede wszystkim pejzaże dokumentujące jego rozliczne podróże (Bosfor - Złoty Róg, Akropol w Atenach, Dziedziniec w Sewilli). Największą popularność przyniosły mu - powtarzane w różnych wersjach - obrazy przedstawiające krajobraz i architekturę starożytnego Egiptu (Piramidy w Giza, Świątynia w Karnaku, Abu Simbel, Kolosy Memnona). Często i z upodobaniem wprowadzał efektowną czerwoną poświatę zachodzącego słońca lub chłodne światło księżycowe. Malował także sceny religijne, m.in. był autorem obrazu przedstawiający Chrystusa ratującego z toni św. Piotra do głównego ołtarza kościoła Zbawiciela w Rummelsburg, dzielnicy Berlina.
Data aukcji Nr kat Wywoławcza Uzyskana Zmień:
2008-12-07 12 12 000 zł 16 000 zł N/A PLN USD